RIP “Iron Lady”

379397_2828734954354_1138491079_3178991_1658286836_nTak pierwszy określił M. Thatcher sowiecki dziennikarz. Zacznę jednak od historycznego wstępu.

Utworzono w 1951 Wspólnotę Węgla i Stali przez Benelux, Francję, Niemcy i Włochy. W 1957 podpisano Traktat Rzymski, powstało EWG. Podstawą był układ Niemcy – Francja, który polegał na tym, że koszty uprzemysłowienia Francji ponosiły w części Niemcy, za co dostały dostęp do francuskiego rynku. Wspólnota celna miała początek w układzie Belgii i Luxemburga jeszcze z 1921 roku. EWG zakładali raczej prawicowcy. Jej cele były gospodarcze. Swobodny przepływ ludzi, kapitału, towarów i tworzenie standardów to ułatwiających. De Gaulle mówił o „Europie ojczyzn” i odsocjalistycznił gospodarkę, Adenauer podobnie, tylko wcześniej. Efektami był tu i tu stały szybki wzrost gospodarczy.

Anglia została do EWG przyjęta dopiero w 1971 choć chciała już 10 lat wcześniej.  Znacznie wolniejszy wzrost gospodarki Anglii, w porównaniu do EWG, spowodował, że bogatsza w 1950 w dochodach na głowę mieszkańca dwa razy w stosunku do 6-tki Anglia stała się biedniejsza w 1970. Dochód narodowy Anglii w 1950 wynosiła 47 mld $ a 6tki 67. Wielka Brytania rządzona głównie przez związki zawodowe za pośrednictwem utrzymywanej przez nie Partii Pracy przestawała być mocarstwem ekonomicznym. Rosła stale liczba urzędników i udział sektora publicznego – do prawie 60%. Tak to trwało do 1979 przy czym w 1976 musiano prosić o pomoc Międzynarodowy Fundusz Walutowy a inflacja dochodziła do 40%, obsługa długu prawie 12% dochodów państwa. Od 1979 dług, sektor państwowy oraz administrację zaczęto ograniczać, doregulowano, uelastyczniono rynek pracy. Pomogła też brytyjska ropa, która w pełni wtedy zaczęła zaspakajać potrzeby kraju. Zaczęła się 11 letnia epoka Thatcher.

Teraz po jej śmierci, gdy lewactwo na Twitterze, zgłasza angielskim, nie stara się nawet ukryć radości – można powiedzieć, że jest to miara jej sukcesu.

Wraz z Reaganem wygrała zimną wojnę, zamiast jak lewica czy Niemcy reanimować wszelkimi sposobami trupa ZSRR. Który mógłby się bez tego rozpaść już 10 lat wcześniej. Spowodowała, że Wielka Brytania znów stała się wielka. Widziana jest przez pryzmat wali z górnikami ale jej celem był wzrost kapitalizmu ludowego, tego by „więcej ludzi mogło mieć własność”. Chciała równania w górę,  nie w dół.

„Thatcher uratowała Wielka Brytanię a taczeryzm mógłby teraz uratować UE”  napisał wczoraj Jose Pinera, twórca chilijskiego systemu emerytalnego. Ona zawsze popierała Pinocheta. Chile jako jedyne w Ameryce Południowej poparło ją w wojnie o Falklandy.

Była zdecydowanym przeciwnikiem UE w jej obecnym kształcie. Uważała, że powinna się ograniczyć do zapewnienia wolnego handlu i zasad konkurencji „Unia Europejska jest skazana na niepowodzenie gdyż jest czymś szalonym, utopijnym projektem, pomnikiem pychy lewicowych intelektualistów„

Euro uznawała za wejście tylnymi drzwiami do federalnej Europy. Coś co wykończy słabsze kraje „zniszczy ich nieefektywne gospodarki” pisała w latach 90tych. Walczyła by euro nie trafiło do Anglii.

Była twardsza, a może jak sama uważała – bardziej konsekwentna w działaniu, od większości facetów, pozostając przy tym bardzo kobieca. Była damą. Nienawidziła polityków gatunku, który się teraz wszędzie rozplenił. Takich, którzy starają się wszystkim podobać „Jeśli jest w polityce coś, czym gardzę, to jest to typ węgorza, który jest tak giętki, że najchętniej ugryzłby się we własny ogon”.

Jak ktoś napisał – więcej niszczyła niż budowała, ale niszczyła to, co musiało być zniszczone. To właśnie odbudowało siłę jej kraju. Jej minister  potrafił wejść do ministerstwa zatrudniającego kilkadziesiąt tysięcy ludzi i je po prostu szybko zlikwidować.

 

Sprywatyzowała większość tego co było państwowe. Nawet naturalne wydawało by się monopole. Dzięki temu jest teraz konkurencja wśród dostawców gazu, prądu – to widać i się czuje (pozytywnie) też teraz, po dwudziestu latach. Rozpoczęła prywatyzację kolei, z podobnym skutkiem. Wszystko to odbywało się w warunkach niezależnego, sprawnego i nieskorumpowanego państwa, w uczciwych regułach gry  – dlatego odniosło pozytywny skutek.

 

Polecam bo bardzo dobre:

http://www.panstwo.net/15-najwybitniejszy-polityk-europy

 

 

http://www.margaretthatcher.org/

 

Tagi:

O autorze: R.Zaleski

Członek Konfederacji Blogerów