Sikorski nader przyjaźnie o Izraelu

W niedzielę w Waszyngtonie odbyła się konferencja Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego (AJC) podczas której minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski nad wyraz wylewnie wypowiadał się o „przyjaźni Polsko – Izraelskiej”.

Szef polskiej dyplomacji wystąpił wieczorem czasu lokalnego na Globalnym Forum AJC – dorocznej międzynarodowej konferencji organizowanej przez jedną z kluczowych amerykańskich organizacji żydowskich.

W przemówieniu, nagradzanym kilkakrotnie głośnymi owacjami na stojąco przez półtora tysięczną widownię, Sikorski zapewniał o „dobrych i silnych relacjach” między Polską a Izraelem. Całkowicie odrzucamy islamski ekstremizm – powiedział, dodając następnie, że po tym co stało się podczas II wojny światowej nikt nie może oczekiwać od Izraela, by siedział potulnie i czekał aż zostanie zaatakowany.

Sikorski wyraził ponadto wdzięczność amerykańskiej społeczności żydowskiej z AJC za wspieranie w przeszłości polskiego członkostwa w organizacjach żydowskiej sfery wpływów.

Minister wspomniał o najliczniejszej w Europie wspólnocie żydowskiej, jaka żyła w Polsce przed II wojną światową i była „częścią polskiej tożsamości”. Przypomniał, że w tej wojnie zginęło 6 mln Polaków, w tym połowę stanowili Żydzi, ofiary nazizmu.

Pod koniec szef dyplomacji zapewnił, że w wolnej Polsce żydowskie wspólnoty są „bezpieczne, mile widziane i szanowane” oraz wręczył obecnemu na konferencji bohaterowi izraelskiej wojny o niepodległość – Aronsonowi replikę ceremonialnej szpady dyplomatycznej.

KB

za: http://narodowcy.net/sikorski-nader-przyjaznie-o-izraelu/2013/06/03/

 

O autorze: ckhopi