4ty wariant „reformy OFE”

1045021_573296266055670_1654961733_nProponuję by środki zgromadzone w OFE stały się pełną własnością oszczędzającego. Jedynym ograniczeniem w ich wypłacaniu byłoby osiągnięcie wieku emerytalnego lub uzbieranie wystarczającego  do stałych wypłat kapitału. Górną granicą opłat OFE  byłoby 2%. W każdej chwili możliwe powinno być przeniesienie środków do innego funduszu. Itp., itd. Całkowite pełnomocnictwa w tej sprawie dałbym Jose Pinera, twórcy sukcesu systemu chilijskiego.

 

Co do ZUS, to powinien wypłacać równą dla wszystkich emeryturę państwową. Wtedy 9/10 tej organizacji stałoby się zbędne. Nie może to być jednak jedyna forma emerytury, bo wielu wyjdzie z założenia, że „czy się stoi, czy się leży emerytura się należy”.

 

Korwin Mikke ma rację, że to co się dzieje w ramach reformy Rostowskiego, to jest rabunek. Ostatnio takie numery czyli konfiskatę mienia większości społeczeństwa w tym kraju, to Bierut robił no i inflacja. Środki w OFE są ułomną ale jednak własnością oszczędzających, podlegają one dziedziczeniu. Teraz przejdą do rąk klasy politycznej. Nie wiem czy pójdą na sushi, ciuchy premierowej, zawyżone kilkakrotnie przez łapówy koszty inwestycji, kolejne tysiące niepotrzebnych urzędników, czy jako podstawa następnych pożyczek, które jeszcze bardziej oddadzą w pańszczyznę bankom kolejne pokolenia Polaków. Nie-rząd nami rządzący kupi za to jeszcze kilka lat przy korycie, bo będzie miał czym zatkać dzioby lemingom. No i rozpieprzy kraj do końca.

Kasa ZUS jest pusta, część pieniędzy jest wypłacana emerytom z kredytów, część z tego co w danym dniu wpłynie ze składek i podatków. „Przelanie do ZUS” tłumaczy się na spłatę części długów państwa prywatnymi pieniędzmi obywateli. Równie dobrze można by je spalić, na to samo wychodzi. A jak obywatele na to pójdą, to kolejny będzie wariant cypryjski, czyli obrobienie kont, tym razem bankowych.

 

Niektórzy proponują dobrowolność oszczędzania. To może też dobrowolność płacenia podatków?

W tej chwili dobrowolnie oszczędza na emerytury w III filarze mniej niż milion ludzi.

Tagi:

O autorze: R.Zaleski

Członek Konfederacji Blogerów