wstrętny szowinizm

1. śmierć

Prof. Barbara Engelking-Boni  – aszkenazyjska kierownik Centrum Badań nad Zagładą Żydów w “Kropce nad i”  o holokałście:
Dla Polaków była to po prostu kwestia biologiczna, naturalna – śmierć, jak śmierć… A dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym”

 

2. kultura

Magdalena Micinska, MIDRASZ, MAJ 2002 nt. INTELIGENCJI ŻYDOWSKIEJ W POLSCE
Źródła tradycji żydowskiej i polskiej, z których czerpała inteligencja żydowska w Polsce okresu międzywojennego, zadecydowały o jej swoistym obliczu i niezwykłej roli w kulturze polskiej tego czasu. W skali całej społeczności żydowskiej II Rzeczypospolitej warstwa ta była stosunkowo nieliczna. Wejście do inteligencji polskiej częstokroć wiązało się dla jej przedstawicieli z koniecznością zerwania więzów z własnym środowiskiem i zatarcia swego pochodzenia. Te dramatyczne decyzje nie otrzymywały nawet takiej nagrody, jaką byłaby pełna akceptacja ze strony Polaków – przeciwnie, u schyłku międzywojnia coraz częściej dochodziło do przypadków werbalnej i fizycznej agresji wobec Żydów. Pomimo tego inteligencja żydowska odegrała w Polsce międzywojennej wybitną rolę czynną i bierną – współtworzyła najwybitniejsze dokonania myśli i talentu, dostarczała twórców i odbiorców, wpływała na funkcjonowanie i rozwój polskich placówek kulturalnych i naukowych. Rola ta była znacznie większa niż procentowy potencjał zbiorowości żydowskiej w Polsce w ogóle, czy jej warstwy inteligenckiej w szczególności. Nadchodząca wojna przyniosła warstwie tej niemal całkowitą zagładę – zaś inteligencję polską rozumianą jako całość pozostawiła tragicznie okaleczoną”

http://polish-jewish-heritage.org/pol/inteligencja_zydowska.htm

Aleksander Gudzowaty – miliarder niewiadomego pochodzenia, konwertyta dla “Wprost” 28/2012  o MILIONOWYCH dotacjach dla Muzeum Historii Żydów
“Oczywiście, przy dogłębnej analizie można powiedzieć, że to jest wspomaganie kultury, bo cała kultura polska w swoim czasie, zwłaszcza w międzywojniu, była żydowska. Ludźmi kultury byli Polacy żydowskiego pochodzenia albo Żydzi polskiego pochodzenia, jak pani woli… I żeby nie było wątpliwości, uważam, że Kulczyk postąpił wspaniale. Pochwalam go, bo akurat tym się zajmuję, on zagrał mój kolor – chwali Gudzowaty i na koniec przyznaje, że sam ma na co wydawać i wydaje sporo.”

http://www.wprost.pl/ar/332491/Kto-da-wiecej/?pg=1

A. Gudzowaty jako “vater obrzezancen” (XI-2012r ;)

 

3. historia

Miriam Gonczarska, Forum Żydów (sic!) Polskich,  14 lipca 2013 w Salon24
Polski parlament wpisał się, zapewne nieświadomie, w naszą historię, przegłosowując pierwszy zakaz uboju koszernego wprowadzony w demokratycznym kraju po II wojnie światowej 5 Awa 5773 roku… Jaki ślepy jest ten Faraon: przecież wie, że ofiara z baranka przyniesiona w pustyni, poza granicami jego państwa, sprowadzi nieszczęście na kraj! ….  Upadła Babilonia, Grecja, Rzym, jednak Żydzi trwali i podtrzymywali na swych ramionach historię narodów. Czym jest Polska wobec historii żydowskiej? Czego spodziewają się ci słabi mocarze, którzy za trzydzieści srebrników politycznego blasku sprzedają korzenie własnej religii?!

http://lubczasopismo.salon24.pl/alarm/post/520852,pociesz-sie-moj-narodzie

 

cdn…

 

 

O autorze: sosenkowski

Jam... z tego co mnie boli