HGW – czy celowo opóźniono publikację sondażu?

Dwa dni temu /9.08/ na stronie warszawskiego ratusza pojawił sie sondaż dotyczący oceny pracy władz Warszawy, a zwłaszcza pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Doniosła o tym PAP  /TUTAJ/.  Czytamy:

“Badanie zrealizował CBOS na zlecenie ratusza na losowej i reprezentatywnej próbie 1100 mieszkańców stolicy w wieku 15 i więcej lat metodą bezpośrednich wywiadów. Maksymalny statystyczny błąd pomiaru wynosi +/- 3 proc. Mieszkańców ankietowano w dniach 9 maja – 3 czerwca, tj. także w dniach, gdy trwało już zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum ws. odwołania Gronkiewicz-Waltz.”.

Ciekawe jest to, że wyniki sondażu opublikowano po ponad dwóch miesiącach od zakończenia badań.  Skad to opóźnienie?  Staje się ono zrozumiałe, gdy spojrzymy na dane na temat opinii warszawiaków o pani prezydent stolicy:

“Działania prezydent Warszawy 48 proc. ankietowanych oceniło negatywnie; 38 proc. było odmiennego zdania, a 14 proc. nie potrafiło udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To spadek poparcia – jeszcze w dwóch przeprowadzonych w ub. roku badaniach Gronkiewicz-Waltz pozytywnie oceniło 52 proc. (w czerwcu) i 53 proc. (w listopadzie) respondentów.

W lipcu 2010 r. prezydent uzyskała 61 proc. pozytywnych ocen, a w grudniu – 68 proc. W 2011 r. było ich 67 proc. (w czerwcu) i 55 proc. (w listopadzie).

W najnowszym badaniu 46 proc. warszawiaków negatywnie oceniło też działania władz miasta; przeciwnego zdania było 41 proc., a 13 proc. wybrało odpowiedź “trudno powiedzieć”.”.

Wygląda na to, ze władze Warszawy celowo opóźniały opublikowannie wyników tego sondażu, by nie posłuzyły one jako argument na rzecz zorganizowana referendum w sprawie odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Nieudolność pani prezydent i jej ekipy staje się już słynna na cały świat.  Niedawno “Głos Rosji” opublikował obszerny artykuł na ten temat, zatytułowany “Bunt w Warszawie” /TUTAJ/.  Warto też zajrzeć do felietonu Rafała Ziemkiewicza “Z HGW po Warszawie”  /TUTAJ/.  Jutro /12.08/ dowiemy sie, być może, czy to referendum się odbędzie.  Według nieoficjalnych przecieków z 232 tys. zebranych podpisów, pozytywnie zweryfikowano juz 140 tys. /potrzeba 133 tys./.  W normalnym demokratycznym kraju własna partia HGW zmusiłaby ją do dymisji.  W Polsce nie można na to liczyć.

O autorze: elig