Zmarła mama błogosławionego ks. Jerzego

Zmarła mama bł. ks. Jerzego Popiełuszki

„Dałam go Kościołowi i nie zabiorę Kościołowi

 

Radio Maryja

fot. Agnieszka Dąbrowska / Radio Maryja

W Szpitalu Miejskim w Białymstoku zmarła Marianna Popiełuszko. Mama błogosławionego kapłana miała 93 lata. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 23 listopada w kościele w Suchowoli (Podlaskie). Transmisja w Radiu Maryja i TV Trwam od godz. 11:00. 

O śmierci mamy bł. ks. Jerzego poinformowało Biuro Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Marianna Popiełuszko wielokrotnie gościła w Radiu Maryja. Ostatni raz w czerwcu tego roku.

Marianna Popiełuszko była  wierną słuchaczką Radia Maryja, zatroskaną o losy Kościoła i Ojczyzny. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński, odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej.

To właśnie Marianna Popiełuszko przyczyniła się do tego, że ks. Jerzy został wychowany w duchu głębokiej wiary – powiedziała Katarzyna Soborak, kierownik Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszko.

– To właśnie mama ks. Jerzego przyczyniła się do tego, że został on wychowany w duchu głębokiej wiary. Poza tym, mama przywiązywała wagę do mówienia prawdy; mówiła, że u niej w domu kłamstwa nie było. Dzieci, które wychowywały się w takiej atmosferze, szczególnie ksiądz Jerzy, zdobyły te wszystkie cechy, które były na co dzień w domu – mówiła.

Katarzyna Soborak podkreśla, że najtrudniejszym momentem dla Marianny Popiełuszko była śmierć jej syna.

– Niestety ksiądz Jerzy pojechał do Bydgoszczy i został zamordowany. Pamiętam mamę ks. Jerzego, która przyjeżdżała na Żoliborz razem z ojcem, kiedy ojciec bardzo rozpaczał, a mama z kamienną twarzą wszystko dzielnie znosiła. Był taki problem, że trzeba było pochować ks. Jerzego. Były plany, żeby pochować księdza w Suchowoli w rodzinnych stronach, ale Ksiądz Prymas proponował, żeby na Powązkach. Myśmy chcieli, żeby ksiądz Jerzy spoczął przy kościele św. Stanisława Kostki. Nawet składaliśmy podpisy i Ksiądz Prymas wyraził na to zgodę. Mama wtedy powiedziała bardzo pięknie – dałam go Kościołowi i nie zabiorę Kościołowi – wspomina Katarzyna Soborak.  

Patrzyłem na mamę ks. Jerzego Popiełuszki jak na swoją mamę.Tak ks. abp Leszek Sławoj Głódź, metropolita gdański, wspomina Mariannę Popiełuszko.

– Patrzyłem na mamę księdza Jerzego jak na swoją mamę, bo to był prawie ten sam rocznik. Nasze mamy się znały między sobą. Wszyscy wspominają mamę ks. Jerzego z uroczystości beatyfikacyjnych, z jej krótkich wypowiedzi podczas uroczystości. Ta drobna postać, sędziwa z  chustką na głowie, zostaje w naszej pamięci jako symbol matki kapłana, matki męczennika, matki polskiej, podlaskiej, białostockiej wsi – mówił ks. abpLeszek Sławoj Głódź.

Marianna Popiełuszko urodziła się w 1920 roku. Pochodziła z Grodziska. W 1942 poślubiła Władysława Popiełuszkę, z którym miała pięcioro dzieci. Jej syn, ks. Jerzy Popiełuszko, został zamordowany przez oficerów SB w 1984 r. Jego beatyfikacja odbyła się w roku 2010, w Warszawie. Mama błogosławionego kapłana męczennika wielokrotnie podkreślała, że siłę do życia czerpie od Pana Boga i z modlitwy. W czerwcu br. otrzymała także tytuł honorowej obywatelki województwa kujawsko-pomorskiego.

 

http://www.radiomaryja.pl/informacje/zmarla-mama-bl-ks-jerzego-popieluszki/

O autorze: Asadow

Marek Sas-Kulczycki (konto do admistracji)