Alarmujący stan pomników w krakowskim Parku Jordana

1

Alarmujący stan pomników w krakowskim Parku Jordana
http://wkrakowie2013.wordpress.com/2013/12/01/alarmujacy-stan-pomnikow-w-krakowskim-parku-jordana/
W krakowskim Parku Jordana, słynnym z Galerii Wielkich Polaków XX wieku stawianej przez obecnego Prezesa Towarzystwa Parku im. dr H. Jordana, znajdują się pomniki wybitnych Polaków stawiane głownie na początku XX wieku (jeszcze pod zaborem austriackim) przez dr H. Jordana.

Podczas okupacji hitlerowskiej park był niszczony, ale pomniki przeznaczone także do zniszczenia zostały uratowane przez mistrza kamieniarskiego Franciszka Łuczywo. 14 z tych pomników, które przetrwały okupację wróciło do parku we wczesnym PRL-u,, ale 8 dalszych zostało ocenzurowanych aż do 1972 r., kiedy stanęły w Parku w bocznej alejce.
Po 40 latach stan tych pomników jest fatalny, wymagają one konserwacji. W Krakowie działa Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa http://www.skozk.pl/ ale widocznie te pomniki nie stanowią dla tego komitetu wartości, choć na ich odnowienie wystarczyłoby kilkadziesiąt tys.zł.(chyba ok. 3 tys. zł na pomnik by wystarczyło).

Park leży na terenie V Dzielnicy Krakowa ( Krowodrza), której Rada otrzymuje np. na komunikację z mieszkańcami – druk gazetki 30 ooo zł) – (Wiadomości Lokalne, sierpień, 2013). Dlaczego tak wiele kosztuje druk gazetki (12 str.) o zawartości nader skromnej, podobnie jak skromna jest komunikacja Rady z mieszkańcami ?

Gdyby np. przeznaczyć na komunikację z mieszkańcami – druk gazetki 6 tys.zł .a na odnowienie pomników 24 tys. to przynajmniej te najdłużej ocenzurowane pomniki można by odnowić i pożytek dla dzielnicy byłby ewidentny, bo Park Jordana winien być jej chlubą.

Park Jordana jest szkołą historii pod gołym niebem, co nie jest bez znaczenia w sytuacji coraz gorszego poziomu nauki w szkołach krakowskich (często wartość ujemna nauki w murach szkolnych).

Jak pomniki w Parku Jordana nie zostaną odnowione, to i ta szkoła nie będzie tworzyła wartości dodanej w edukacji.

O autorze: Józef Wieczorek

W XX w. geolog z pasji i zawodu, dr, b. wykładowca UJ, wykluczony w PRL, w czasach Wielkiej Czystki Akademickiej, z wilczym biletem ważnym także w III RP. W XXI w. jako dysydent akademicki z szewską pasją działa na rzecz reform systemu nauki i szkolnictwa wyższego, założyciel i redaktor Niezależnego Forum Akademickiego, autor kilku serwisów internetowych i książek o etyce i patologiach akademickich III RP, publicysta, współpracuje z kilkoma serwisami internetowymi, także niezależny fotoreporter – dokumentuje krakowskie ( i nie tylko) wydarzenia patriotyczne i klubowe. Jako geolog ma wiedzę, że kropla drąży skałę.