Spacerkiem przez Opole

 

 

Idąc spacerkiem przez Opole natrafiłem na taki widoczek.

kawa

Kiedyś w tym miejscu była księgarnia. Nawet się nazywała Akademicka. Nie na wiele jej się taka nazwa przydała. Widocznie nie miała w tym miejscu za wiele klienteli. Studenci wychodzący z zajęć na pobliskim uniwersytecie widać nie za bardzo chcieli już na jakiekolwiek książki patrzeć. Kawiarnia okazała się dużo lepiej trafionym pomysłem. Kawa bywała dobra, ciasteczka do niej tez całkiem, całkiem.

Naprawdę żal mi, szkoda, że już więcej tam nie wpadnę. Dlaczego?

Z powodu tego co pojawiło się niedawno.

gwiz

Cóż to jest takiego? Co złego jest w tej całkiem zgrabnej, ładnej czerwonej gwiazdce? Z przykrością muszę stwierdzić, że zadziwiająco wiele osób nie widzi w niej nic złego. „Przecież nie jest krzywa?” – powiadają. „Co właściwie ci ta gwiazdka przeszkadza?” – mówią.

 

No więc, nomen omen, „kawa na ławę”

Taką właśnie czerwoną gwiazdą pieczętowali się komuniści. Ich wódz typowany jest na najwydajniejszego mordercę wszech czasów, bo jak widzimy na przykład tu: http://niewiarygodne.pl/gid,10485121,img,10485122,kat,1017185,page,11,title,10-najwiekszych-zbrodniarzy-wszech-czasow,galeriazdjecie.html?_ticrsn=3&smgajticaid=61211f

liczbę jego ofiar ocenia się na 50 milionów. (jest winien śmierci 50 000 000 osób). O tym czym jest komunizm wiele mówi to, że spory procent jego ofiar to obywatele jego własnego kraju, którzy zginęli w czasie pokoju. Są jeszcze doniesienia o dokonaniach ludzi spod znaku czerwonej gwiazdy w takich krajach jak Kambodża, Wietnam czy Chiny. Żeby wymienić tylko te najbardziej znane.

W naszym kraju wszyscy pamiętają rok 1970, czy kopalnię Wujek, bo 100 000 ofiar okresu utrwalania władzy ludowej już dawno zniknęło z powszechnej pamięci.

 

Taka gwiazdka w publicznym miejscu oznacza demonstrowane sympatii dla tego systemu. Ktoś może powiedzieć, ze to rzecz gustu, lecz pragnę zwrócić uwagę, iż takie działania są w naszym kraju ścigane z urzędu. Jeżeli właściciele kawiarni decydują się w ten sposób ryzykować to widocznie mają jakieś ważne po temu powody, lub znajomego prokuratora. Ja w każdym razie ich znajomym zostać nie chcę. Nawet na facebooku.

 

Co myślę o ludziach w lokalu tym bywających? Możliwości są tylko dwie.

  1. Łagodniejsza – mają braki w wykształceniu politycznym, bo się polityką nie interesują. Grecy mówili o takich „idiota”.
  2. Ostrzejsza – są sympatykami ustroju komunistycznego. Trzeba ich zapytać: Czego właściwie chcieli by dla Polski? Gułagów, Katynia, Kambodży, a może tylko powtórki z roku 1970?

Trochę przykre jest to, że wielu z nich to studenci. Trudno uwierzyć więc, że chodzi tu o przypadek pierwszy. Raczej należy się spodziewać, że przygotują nam kiedy już obejmą stery kraju coś z czym możemy się zapoznać zajrzawszy w poniższe strony:

http://www.eioba.pl/a/37ht/czarna-ksiega-komunizmu-studium-najwiekszej-zbrodni-w-historii

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_komunistyczna

http://pl.wikipedia.org/wiki/Masowe_zbrodnie_komunistyczne

http://www.youtube.com/watch?v=3WQ6zUHjcO8

http://pl.wikipedia.org/wiki/Stalinizm

http://www.rosjapl.info/rosja/historia/epoka_stalinowska.php

http://naukowa.ursynoteka.pl/2012/03/12/polska-w-epoce-stalinowskiej-1945-1956/

http://nczas.com/wazne/bestie-nieukarani-mordercy-polakow/

http://www.sciaga.pl/tekst/32054-33-okres_stalinowski_w_polsce

 

Jacek

 

 

 

 

 

O autorze: Jacek