Kryzys krymski

“Kryzys krymski” to strona internetowa w portalu wMeritum.pl  /TUTAJ/ prowadzona przez Mateusza Spechta.  Można się z niej dowiedzieć na żywo, co właściwie dzieje się na Krymie.  Wyglada na to, że wszystko zmierza ku wojnie.

Rosja stale zwiększa tam swą obecność wojskową przysyłając wciąż nowe śmigłowce bojowe i transportery opancerzone oraz zajmując różne obiekty: gmachy parlamentu Krymu, siedzibę radia i telewizji, lotnista wojskowe, posterunki graniczne itp.  Do regularnych walk na razie nie dochodzi, działaja umundurowane grupy bez oznaczeń, prawdopodobnie ze Specnazu.

Teraz właśnie powinno się odbywać posiedzenie Rady Bezpieczeństwa  ONZ w sprawie Krymu /miało się zacząć o 21:00/.  Nic jednak z niego nie wyniknie, gdyż Rosja ma przecież prawo weta.  Ciekawsze jest pytanie, co Rosja chce osiągnąć , działając w ten sposób?

Odebranie Ukrainie Krymu doprowadzi do powstania piątej już enklawy, która wkrótce stanie się dla Rosji kolejnym “wrzodem na tyłku”  /Patrz – /TUTAJ/.  Jedynym istotnym obiektem strategicznym jest tam baza w Sewastopolu, której użytkowanie ma Rosja zagwarantowane do 2042 roku.

Co więcej naruszenie integralności Ukrainy jest sprzeczne z deklaracją budapeszteńską z 1994 gwarantującą nienaruszalnośc granic Ukrainy w zamian za rezygnację z broni jądrowej  /pisałam o tym  /TUTAJ//.  Złamanie tego porozumienia spowoduję, że wszelkie tego typu umowy straca sens.  W szczególności podważony będzie traktat o nierozpowszechnianiu broni jadrowej.  To może zmienić sytuację strategiczną w świecie.

Poza tym Ukraina to duży kraj z liczną armią, nad którą nowy rząd w Kijowie właśnie odzyskuje kontrolę.  Na konflikcie zbrojnym Rosja może wyjść fatalnie.  Nie wiem, po co Putin tak ryzykuje.

O autorze: elig