Płot w służbie kultury

Gdy szłam na manifestację przed Ambasadą Rosji, a także gdy wracałam z niej, miałam okazję podziwiać wystawę pięknych fotografii na ogrodzeniu Łazienek.  Nosiła ona nazwę “Ogrody światła” i ma być czynna do 30 marca /patrz – /TUTAJ/ i /TUTAJ//.

Na owym płocie często pokazywane sa różne zdjecia i nosi on nawet dumną nazwę Galeria Plenerowa Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.  Pamietam na przykład wystawę fotografii ukazujących Ignacego Jana Paderewskiego  /TUTAJ/, którą można było podziwiać  w listopadzie 2013.  Teraz zaś można oglądać wyjatkowo dobrej jakości zdjęcia Zamku w Luneville /zbudowanego przez Stanisława Leszczyńskiego w Lotaryngii/, parku ksiecia Puecklera w Bad Muskau – Łęknicy /na polsko-niemieckiej granicy/, rezydencji księcia Gonga [Kunga] w Pekinie, Łazienek Królewskich w Warszawie oraz Carskiego Sioła – rezydencji Katarzyny II w Sankt-Petersburgu.  Bardzo mi się te fotografie podobały.  Kto ich jeszcze nie widział – niech obejrzy!

W ostatnich kilku – kilkunastu latach plenerowe wystawy fotograficzne bardzo sie rozpowszechnily i to nie tylko te na ogrodzeniach.  W Warszawie dość regularnie pojawiają się takie ekspozycje na skwerze ks. Jana Twardowskiego na rogu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.  Widziałam tam wystawę zdjęć lotniczych Warszawy z okresu drugiej wojny światowej oraz fotografie  socrealistycznej architektury Berlina i Warszawy.

Najwieksze wrażenie na mnie zrobiła jednak pokazywana tam dokładnie dwa lata temu wystawa zdjęć z dziewiętnastowiecznej Warszawy, których autorem był Karol Beyer.  Mozna tam było obejrzeć m.in. widoki Krakowskiego Przedmieścia w latach 50-tych i 60-tych XIX wieku /patrz – /TUTAJ/ i /TUTAJ//.

Uważam, że takie wystawy plenerowe to bardzo cenne inicjatywy.  Oby ich było jak najwięcej.

O autorze: elig