Smoleńsk, Ukraina, Krym i Tusk

Podczas sobotniej /8.03/ manifestacji NSZZ “Solidarność” przed Ambasadą Rosji /opis – /TUTAJ// związkowcy z Dolnego Śląska wywiesili na ogrodzeniu naprzeciw niej ogromny transparent “Smoleńsk to nie zamach – to egzekucja”.  Dopisali na nim: “Katyń – Smoleńsk – Krym – reszta Europy”.

Dostrzegli oni związek pomiedzy obecną agresją Rosji na Krymie, a Smoleńskiem.  Ja natomiast wciąż zastanawiam sie nad przyczynami nagłej przemiany Donalda Tuska.  W dniu 18 lutego twierdził on jeszcze, że odpowiedzialnośc za masakre ponosza obie strony, a nastepnego dnia w polskim Sejmie oklaskiwał swego wroga, Jarosława Kaczyńskiego, gdy ten popierał Majdan i wolna Ukrainę.  Co mogło stać się przez noc?

Co wiecej od tej chwili Tusk stał sie niestrudzonym szermierzem sprawy ukraińskiej w świecie.  Do tego stopnia, że Ryszard Makowski wyraził wręcz zaniepokojenie tym faktem pisząc  /TUTAJ/:

“Premier Donald Tusk stanął na ochotnika na czele Europy, by prowadzić krucjatę przeciwko prezydentowi Putinowi.Kanclerz Angela Merkel spokojna, premier David Cameron działa z angielską flegmą, prezydent Francji François Hollande zdystansowany, tylko nasz premier dostał nadspodziewanego wigoru. (…)  Gdy zaczęło się źle dziać na Majdanie, to przez chwilę twierdził, że obie strony są winne. Potem nagle coś w niego wstąpiło, złapał szabelkę i hajda na moskala.”.

Janko Walski podejrzewał /TUTAJ/, iż nakazał mu to sam Putin, chcąc uwiarygodnić swoich ludzi w Warszawie.  Tej wersji przeczy jednak obecne rozmieszczanie w Polsce 60 amerykańskich samolotów F-16.  Putin nie mógł pragnąć czegoś takiego.  Ja osobiście uważam, że Tusk został w jakiś sposób przewerbowany przez Stany Zjednoczone i wyrwany spod czułej opieki Angeli Merkel.  Ale jak?

Niewykluczone, iż Amerykanie pokazali polskiemu premierowi swoje materiały dotyczące Smoleńska i uświadomili mu, że w przeciwieństwie do Rosji będą oni uważani za wiarygodne źródło informacji.  Szantaż rosyjski przestał być skuteczny.  Było to już widać przy okazji ujawnienia zdjęć z “żółwikami”, a także puszczonej kilka dni temu w Internecie pogłoski o tym, jakoby Interfax oglosił, że Rosja będzie się domagać odszkodowania za katastrofę TU-154 M.   Tak więc sądzę, że Tusk robi teraz to, co mu USA każe.

O autorze: elig