Stalin nowym sowiecko-rosyjskim świętym homo sovieticusa

z5995778X[1] Ikona przedstawiająca Stalina wywieszona w cerkwii

Sowieckie malarstwo realizmu socjalistycznego ma bardzo wielu przedstawicieli. Jednym z bardziej znanych jest Borys Władimirski, autor wielu obrazów przedstawiających Lenina czy Stalina, a także scen z życia robotników. Namalował on też m.in. obraz sowieckich pionierówi wręczających róże Stalinowi — przedstawiający Stalina jako kogoś w rodzaju sowieckiego świętego.

Jest to typowy dla sowieckiej propagandy wizerunek wodzów rewolucji sowieckiej — mający kształtować sposób widzenia otaczającego go świata przez wytwór komunistycznych propagandzistów, nowego człowieka, zwanego homo sovieticus.

Do tego zespołu malarskiego tworzącego w stylu realizmu socjalistycznego dołączył ostatnio Estafij Żakow, przełożony cerkwi w miejscowości Strielno pod Sankt-Petersburgiem. Żakow namalował i powiesił w swojej cerkwi ikonę wyobrażającą sowieckiego przywódcę i jednocześnie zbrodniarza Józefa Stalina w towarzystwie błogosławionej Matriony Moskiewskiej.

Zdaniem autora Żakowa ikona przedstawia Stalina, który ponoć jesienią 1941 roku miał odwiedzić błogosławioną Matrionę Moskiewską, by poradzić się jej czy za każdą cenę powinien bronić Moskwy przed wojskami niemieckimi, które doszły niemal do przedmieść stolicy państwa sowieckiego, zaledwie 20 km od Kremla.

Wywieszenie tej ikony w cerkwi zostało potępione przez Patriarchat Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, za umieszczenie w świątyni ikony z osobą, która “zniszczyła tysiące cerkwi i represjonowała miliony wierzących”. Jednak zdaniem Żakowa nie można go potępiać, ponieważ dla niego Stalin był człowiekiem religijmym i głęboko wierzącym. Zwierzchnik Żakowa z diecezji w Sankt-Petersburgu uważa, że poprzez wywieszenie niekanonicznej ikony ze Stalinem została naruszona cerkiewna dyscyplina.

Pogląd Żakowa o religijności Stalina jest podzielany przez komunistów z Sankt-Petersburga, którzy niedawno zaczęli domagać się kanonizowania Stalina za “wielkie zasługi dla Ojczyzny i osiągnięcia”.

(Moja stara notka z Salon24 z 7.09.2009)

O autorze: Andy-aandy

Niezależny wędrownik po necie, czasem komentujący... * Serendipity — the faculty or phenomenon of finding valuable or agreeable things not sought for...