90-ta rocznica święceń kapłańskich Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia Zuzela – sobota, 2 sierpnia 20

Zaproszenie

na uroczyste obchody 90. rocznicy święceń kapłańskich
Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia
Zuzela – sobota, 2 sierpnia 2014 r.

Tutaj w tej rodzinie parafialnej podwójnie się narodziłem: Z ciała i krwi mojej Matki i z Chrystusowej Krwi w sakramencie Chrztu… Jestem związany z Zuzelą sercem. Każdy człowiek jest przecież związany sercem i uczuciem z miejscem swojego urodzenia. Są to więzy potężne. Czuję się wielkim dłużnikiem wobec ziemi, której chleb jadłem od dzieciństwa i wobec wszystkich wśród których żyłem (kard. S. Wyszyński).

W imieniu Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego i wiernych parafii pw. przemienienia Pańskiego  w Zuzeli (diecezja łomżyńska) mam zaszczyt zaprosić wszystkich czcicieli Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego do udziału w uroczystościach 90. rocznicy święceń kapłańskich Prymasa Tysiąclecia wraz z modlitwą o Jego rychłą beatyfikację.

Uroczystości odbędą się w sobotę 2 sierpnia br., w  Zuzeli, która jest miejscem urodzenia Prymasa Tysiąclecia. Mszy św. pontyfikalnej o godz. 11.00 będzie przewodniczył kard. Gerhard Muller, Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, a homilię wygłosi kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski. Podczas uroczystej celebry zostanie poświęconych 12 witraży symbolicznie upamiętniających „Drogę życia Prymasa Tysiąclecia z Zuzeli do Warszawy ku świętości”.

Będzie nam szczególnie miło gościć kapłanów, siostry i braci zakonnych, dzieci i młodzież, róże różańcowe, Rodzinę Radia Maryja oraz wszystkich członków ruchów i stowarzyszeń kościelnych – które w swoim charyzmacie i działalności społecznej i edukacyjnej odwołują się do kultu Matki Bożej i Sługi Bożego Stefana Kard. Wyszyńskiego.

Zaproszenie kierujemy do wszystkich wiernych Kościoła w naszej Ojczyźnie i poza jej granicami. Niech potrzebą każdego serca stanie się lepsze poznanie Osoby i nauczania Świętego Kapłana i Wielkiego Polaka, któremu tyle zawdzięcza Kościół w Polsce i nasza Ojczyzna.

Jeszcze raz serdecznie zapraszamy na tę Uroczystość, abyśmy przez liczną obecność zaświadczyli o naszej miłości i szacunku do Prymasa Tysiąclecia, a przez szczerą modlitwę o głębokiej wierze i wdzięczności. Księży pragnących wziąć udział w koncelebrze prosimy o zabranie ze sobą alb i stuł.

Z nadzieja spotkania
ks. Jerzy Krysztopa

(http://parafiazuzela.eu/)
10458913_665541650192155_4821590311764813225_n

Rzeczy Bożych na ołtarzach cezara składać nie wolno,

List Episkopatu został ogłoszony w dniu 8 maja 1953 roku,podczas krakowskich obchodów siedemsetnej rocznicy kanonizacji świętego Stanisława ze Szczepanowa. Dziś obchodzimy 58-mą rocznicę tamtych smutnych wydarzeń.
List w formie memorandum, był protestem wobec bolszewickiej Polski, która była tylko pachołkiem sowietów. I za to , że była pachołkiem, my Polacy płaciliśmy za  skutki bolszewizmu i płacimy  do dziś.
Dziś nadal widzimy potomków tamtej bolszewickiej Polski, jak pchają się do władzy. My wyznawcy kościoła rzymskokatolickiego, jesteśmy ludźmi innego pokroju niż były premier Józef Cyrankiewicz, który dnia następnego po stłumieniu Powstania Wielkopolan, Poznański Czerwiec 1956 roku w przemówieniu radiowym z Warszawy chciał ucinać ręce Polakom, którzy sprzeciwią się komunizmowi, bolszewizmowi.

List memorandum był sprzeciwem Kościoła  rzymskokatolickiego, który nie poszedł na układy z bolszewikami i stanął w obronie Polski i prześladowanych Polaków, wiernych Kościoła rzymskokatolickiego, którego my prawowici dziedzice tych ziem jesteśmy właścicielami od Chrztu Mieszka I i Jego państwa Polan w Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 roku w Poznaniu
Episkopat Polski  w imieniu prawowitych właścicieli tych ziem, stanowczo się sprzeciwił dekretowi Rady Państwa z 9 lutego obsadzaniu duchownych stanowisk kościelnych.
Na początku lat pięćdziesiątych sowieci, bolszewicy i polscy komuniści zlikwidowali legalną opozycję i organizacje  niepodległościowe.

Jedyną polską niezależną organizacją był Kościół rzymskokatolicki, na którego czele stał od 12 listopada 1948 roku arcybiskup gnieźnieńsko-warszawski ksiądz kardynał Stefan Wyszyński.
W dniu 14 kwietnia 1950 r.przedstawiciele episkopatu i rządu podpisali porozumienie o kohabitacji. Rząd gwarantował wiernym praktyki religijne, naukę religii w szkołach. Swobodne działanie zakonów. Istnienie szkół katolickich,Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Kościoły i zakony miały prawo do działalności wydawniczej, charytatywnej.
Swoboda działania Kościoła rzymskotalickiego i Zakonów trwała zaledwie trzy lata. W dniu 9 lutego 1953 roku Rada Państwa ustanowiła dekret o obsadzaniu stanowisk kościelnych.
Stanowiska biskupów musiały być uzgadniane i akceptowane przez rząd a więc przez partię bolszewicką, która była przeciwna wszelkim religiom. Duchowni niższych szczebli musieli być uzgadniani i akceptowani przez Urzędy Wojewódzkie, powiatowe.

Dekret z 9 lutego 1953 roku był niezgodny z konstytucją, której artykuł  70  gwarantował społeczeństwu wolność sumienia i wyznania.

W tej sytuacji Ksiądz Prymas i Episkopat zdecydowali się wystosować memorandum do Bolesława Bieruta, prezydenta PRL.
Oto końcowe fragmentu listu do Prezydenta Bieruta.

[…]A gdyby zdarzyć się miało, że czynniki zewnętrzne będą nam uniemożliwiały powoływanie na stanowiska duchowne ludzi właściwych i kompetentnych, jesteśmy zdecydowani nie obsadzać ich raczej wcale, niż oddawać religijne rządy dusz w ręce niegodne. Kto by zaś odważył się przyjąć jakiekolwiek stanowisko kościelne skądinąd, wiedzieć powinien, że popada tym samym w ciężką karę kościelnej klątwy. Podobnie, gdyby postawiono nas wobec alternatywy: albo poddanie jurysdykcji kościelnej, albo osobista ofiara – wahać się nie będziemy. Pójdziemy za głosem apostolskiego naszego powołania i kapłańskiego sumienia, idąc z wewnętrznym spokojem i świadomością, że do prześladowania nie daliśmy najmniejszego powodu, że cierpienie staje się naszym udziałem nie za co innego, lecz za sprawę Chrystusa i Chrystusowego Kościoła.Rzeczy Bożych na ołtarzach Cezara składać nam nie wolno.
Non possumus”

 

Michał St. de Zeleźkiewicz

 

http://blogmedia24.pl/node/68194

 

Modlitwa o beatyfikację Sługi Bożego, kard. Stefana Wyszyńskiego

Boże w Trójcy Świętej Jedyny, Ty w swojej niewypowiedzianej dobroci powołujesz ciągle nowych apostołów, aby przybliżali światu Twoją Miłość. Bądź uwielbiony za to, że dałeś nam opatrznościowego Pasterza Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

Boże, źródło wszelkiej świętości, spraw, prosimy Cię, aby Kościół zaliczył go do grona swoich świętych. Wejrzyj na jego heroiczną wiarę, całkowite oddanie się Tobie, na jego męstwo wobec przeciwności i prześladowań, które znosił dla imienia Twego. Pomnij, jak bardzo umiłował Kościół Twojego Syna, jak wiernie kochał Ojczyznę i każdego człowieka, broniąc jego godności i praw, przebaczając wrogom, zło dobrem zwyciężając.

Otocz chwałą wiernego Sługę Twojego Stefana Kardynała, który wszystko postawił na Maryję i Jej zawierzył bez granic, u Niej szukając pomocy w obronie wiary Chrystusowej i wolności Narodu. Ojcze nieskończenie dobry, uczyń go orędownikiem naszych spraw przed Tobą.

Amen.

Pokornie Cię błagam, Boże, udziel mi za wstawiennictwem Stefana Kardynała Wyszyńskiego tej łaski, o którą Cię teraz szczególnie proszę…
___
Nihil obstat do prywatnego odmawiania
Kuria Metrop. Warszawska 24.06.83 nr 4792/K
Ks. Stefan Piotrowski, wikariusz generalny
Ks. Stanisław Pyzel, notariusz

 

Obchody 90. rocznicy święceń kapłańskich Stefana Wyszyńskiego odbędą się 2 sierpnia w Zuzeli – miejscu urodzenia Prymasa Polski. Wierni będą się modlić m.in. w intencji rychłej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

fot. Robert Sobkowicz_Nasz Dziennik

fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Mszy św. dziękczynnej będzie przewodniczył ks. kard. Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, a homilię wygłosi ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Podczas uroczystej Eucharystii zostanie poświęconych 12 witraży symbolicznie upamiętniających „Drogę życia Prymasa Tysiąclecia z Zuzeli do Warszawy ku świętości” – podaje Katolicka Agencja Informacyjna (KAI).

Czuję się wielkim dłużnikiem wobec ziemi, której chleb jadłem od dzieciństwa, i wobec wszystkich, wśród których żyłem” – pisał Sługa Boży ks. kard. Stefan Wyszyński. Słowa te przypomniał w specjalnym komunikacie ks. bp Tadeusz Bronakowski, wikariusz generalny diecezji łomżyńskiej.

Do udziału w rocznicowej uroczystości zaprasza też proboszcz parafii w Zuzeli ks. Jerzy Krysztopa. „Niech potrzebą każdego serca stanie się lepsze poznanie Osoby i nauczania Świętego Kapłana i Wielkiego Polaka, któremu tyle zawdzięcza Kościół w Polsce i nasza Ojczyzna” – napisał w zaproszeniu ks. Krysztopa.

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie i Łomży wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie 3 sierpnia 1924 roku został wyświęcony na kapłana. Po czterech latach studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Społecznych uzyskał stopień doktora.

Podczas II wojny światowej jako znany profesor był poszukiwany przez Niemców. Ukrywał się m.in. we Wrociszewie i w założonym przez Matkę Elżbietę Czacką zakładzie dla ociemniałych w Laskach pod Warszawą.

W okresie Powstania Warszawskiego – informuje KAI – ks. Wyszyński pełnił obowiązki kapelana grupy „Kampinos” AK. Po zakończeniu działań wojennych wrócił do Włocławka i zaczął organizować seminarium duchowne zniszczone w czasie wojny. W 1945 r. został jego rektorem.

W 1946 r. Papież Pius XII mianował ks. prof. Wyszyńskiego biskupem, ordynariuszem lubelskim. 22 października 1948 r. ks. bp Wyszyński został mianowany arcybiskupem Gniezna i Warszawy oraz Prymasem Polski.

W coraz bardziej narastającej konfrontacji z reżimem komunistycznym Prymas Wyszyński podjął decyzję zawarcia „Porozumienia”, które zostało podpisane 14 lutego 1950 r. przez przedstawicieli Episkopatu i władz państwowych.

12 stycznia 1953 r. ks. abp Wyszyński został kardynałem. Osiem miesięcy później, 25 września 1953 r., został aresztowany i internowany. Przebywał kolejno w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, Stoczku Warmińskim, Prudniku koło Opola i Komańczy w Bieszczadach.

W ostatnim miejscu internowania napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu, wygłoszonych następnie na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r. jako Jasnogórskie Śluby Narodu. 26 października 1956 r. Prymas wrócił z internowania do Warszawy. W latach 1957-1965 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski.

W latach sześćdziesiątych Prymas Polski czynnie uczestniczył w pracach Soboru Watykańskiego II, na jego prośbę również Ojciec Święty ogłosił 21 listopada 1964 r. Maryję Matką Kościoła. W okresie rodzącej się „Solidarności” pozostawał ośrodkiem równowagi i spokoju społecznego.

Zmarł 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Na pogrzeb księdza kardynała w Warszawie 31 maja przybyły dziesiątki tysięcy ludzi. Proces beatyfikacyjny ks. kard. Wyszyńskiego na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1983 r., a zakończył 6 lutego 2001 r.

Jak podaje KAI, 28 maja ub. roku w Szczecinie zamknięto diecezjalny proces o domniemanym uzdrowieniu młodej osoby za przyczyną Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Dokumentacja trafiła do Watykanu, gdzie zostanie zbadana w ramach toczącego się procesu beatyfikacyjnego.

Sprawa dotyczy 43-letniej dziś kobiety, która w wieku 19 lat zachorowała na raka tarczycy. 17 lutego 1988 r. wykonano w Szczecinie rozległą operację, usuwając zmiany nowotworowe oraz dotknięte przerzutami węzły chłonne. Po początkowym pozornym polepszeniu stan zdrowia pacjentki pogorszył się. Podczas pobytu w Instytucie Onkologii w Gliwicach w styczniu i marcu 1989 r. kobietę leczono jodem radioaktywnym. W gardle wytworzył się guz wielkości 5 cm, który dusił pacjentkę i zagrażał jej życiu.

14 marca 1989 r. po intensywnych modlitwach za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia stwierdzono przełom. Kolejne badania, prowadzone w gliwickim Instytucie Onkologii, potwierdzały dobry stan kobiety. W ciągu 24 lat nie stwierdzono u niej remisji nowotworu i jest całkowicie zdrowa.

MPA
http://www.naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/88509,ku-pamieci-pryma…

 

O autorze: Judyta