Pierwszy w Polsce pomnik płk. Kuklińskiego

płk Ryszard Kukliński

Pierwszy w Polsce pomnik płk. Kuklińskiego

Pierwszy w Polsce pomnik płk. Kuklińskiego

17 września w samo południe, odsłonięty zostanie w Gdyni pierwszy w Polsce pomnik pułkownika Ryszarda Kuklińskiego – bohatera, który samotnie i z powodzeniem rzucił wyzwanie sowieckiemu imperium zła. Symbolika jest tym większa, że odsłonięcie pomnika nastąpi dokładnie w  kolejną rocznicę agresji Armii Czerwonej na Polskę.

Jak informuje dr Jerzy Bukowski, rzecznik prasowy Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych, pomnik powstał z inicjatywy właściciela deweloperskiej firmy AB Inwestor Andrzeja Boczka, który sfinansował jego budowę i postawił na własnej działce u zbiegu ulic I Armii Wojska Polskiego oraz generała Józefa Bema, niedaleko urzędu miejskiego. Plac ten decyzją Rady Miasta Gdyni został już nazwany imieniem płk. Kuklińskiego. Konkurs na projekt monumentu wygrał rzeźbiarz i wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych Tomasz Sobisz. Monument przedstawia spacerującego Kuklińskiego, został wykonany z brązu i mierzy 190 centymetrów.

„Inicjatywie tej przyświeca zamysł uhonorowania wybitnego Polaka, patrioty, który nie zawahał się dokonać trudnego wyboru służącego w konsekwencji dobru kraju, obarczonego jednak ogromnym poświęceniem. Postać pułkownika Kuklińskiego oraz jego zasługi dla wolności Polski godne są pamięci i szacunku” – czytamy w zaproszeniu na uroczystość.

Aktu poświęcenia pomnika „pierwszego polskiego oficera w NATO” dokona metropolita gdański ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Gdyńskiemu przedsiębiorcy budowlanemu chodzi o oddanie prawdy o PRL, ponieważ nadal pokutuje w społeczeństwie propaganda tego okresu, zgodnie z którą płk Kukliński był zdrajcą. Chcąc dać wyraz żywionemu przez coraz większą część Polaków (zwłaszcza młodych, co jest bardzo ważne) przekonaniu, że pułkownik był jednym największych bohaterów drugiej połowy XX wieku i to w światowej skali, postanowił uczcić go pomnikiem.

(…)

Cytowane za: http://niezalezna.pl/70922-pierwszy-w-polsce-pomnik-plk-kuklinskiego

O autorze: Andy-aandy

Niezależny wędrownik po necie, czasem komentujący... * Serendipity — the faculty or phenomenon of finding valuable or agreeable things not sought for...