Krzysztof Szczerski i Leszek Sosnowski w Klubie Ronina

Wczoraj byłam na ciekawej i ważnej imprezie w Klubie Ronina, jaka miała miejsce w domu Pielgrzyma “Amicus” przy parafii św. Stanisława Kostki przy pl. Wilsona na warszawskim Żoliborzu w poniedziałek 5 października 2015 o godz 19:00.  Najpierw był trwający około godziny Przegląd Wydarzeń Tygodnia.  Prowadził go Artur Dmochowski, a udział w nim mieli wziąć kandydaci na posłów z ramienia PiS, Cezary Jurkiewicz i Maciej Pawlicki.

Jurkiewicz faktycznie się pojawił, ale Pawlickiego nie było.  Okazało się, iż zamiast do Amicusa, pojechał na Foksal, gdzie spotkania Klubu Ronna miały miejsce dawniej.  Zastąpił go więc obecny na sali Maciej Świrski.  Przegląd Tygodnia był transmitowany na żywo przez ekipę Blogpress.pl,  a nagranie wideo można obejrzeć {TUTAJ}.  Powiem więc tylko krótko , o czym była mowa.  Cezary Jurkiewicz zaczął od sprawy wyborów parlamentarnych.  Powiedział, że na razie sondaże są pomyślne dla PiS i dają tej partii szansę na samodzielne rządy, ale niebezpieczeństwo czai się w mniejszych partiach, takich jak Zjednoczona Lewica i partia Petru, które prowadzą intensywną kampanię .  Zastanawiano się też, czy PSL wejdzie do Sejmu.

Dużo uwagi poświęcono Ruchowi Kontroli Wyborów.  Zauważono, że ostatnio jakoś o nim cicho i podkreślano, iż trzeba koniecznie zapobiegać fałszerstwom wyborczym.  Omawiano potem sprawę wybryku księdza Krzysztofa Charamsy, który ogłosił, że jest homoseksualistą,. przedstawił niejakiego Eduardo, swego aktualnego kochanka, i napisał manifest żądający szczególnych praw dla gejów w KRK.  Zrobiono z tego niesłychaną sensację, choć, moim zdaniem, zajmować się tym powinni tylko: biskup pelpliński, któremu ksiądz Charamsa podlega i watykańska kongregacja w której był urzędnikiem {jak na razie biskup go upomniał, a kongregacja wyrzuciła z pracy].

Potem rozmowa zeszła na temat mediów oraz ich roli.  Przytoczono liczne przykłady ich stronniczości, na przykład przemilczanie działalności prezydenta Andrzeja Dudy, i zastanawiano się , co należy z nimi zrobić po ewentualnych wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych.  Na zakończenie było kilka pytań z sali.  Po godzinie 20:00 nastąpiła krótka przerwa, a po niej zaczął się wieczór autorski prof. Krzysztofa Szczerskiego, ministra w Kancelarii Prezydenckiej oraz Leszka Sosnowskiego, szefa wydawnictwa Biały Kruk.  Obaj panowie opublikowali właśnie książkę “Dialogi o naprawie Rzeczpospolitej”, będącą zapisem ich rozmów w ciągu ostatnich kilku lat.

Wczoraj, tuż przed północą, Marcin Fijołek zamieścił w portalu Wpolityce.pl {TUTAJ} obszerną relację z tego spotkania.  Polecam wszystkim jej przeczytanie.  Jest tylko jeden problem.  Fijołek skoncentrował się prawie wyłącznie na wypowiedziach prof. Szczerskiego.  Przytoczył większość z nich bardzo wiernie i ja nic nie mogę tu dodać.  Powstało jednak wrażenie, iż wieczór ten był w istocie jednym wielkim monologiem pana ministra.  Nie jest to prawda.

Mieliśmy dyskusję, w której pytania zadawał Józef Orzeł, szef Klubu Ronina, a odpowiadali zarówno Krzysztof Szczerski, jak i Leszek Sosnowski.  Zauważyła, ze odpowiedzi ministra Szczerskiego były formułowane ostrożnie, językiem bardziej dyplomatycznym, a Leszek Sosnowski uzupełniał jego wypowiedzi, znacznie zaostrzając ich wymowę.  Sosnowski powiedział zresztą, iż poglądy wyrażone w książce bywają bardziej radykalne niż te w obecnej debacie.

Nieobecna u Fijołka, a ciekawa była odpowiedź prof. Szczerskiego na jedno z pytań, zadanych przez słuchaczy, a dotyczącego Syrii.  Mówił on, że dla Polski ważna jest nie tyle Syria, ile wnioski, jakie wyciągną nasi sojusznicy z NATO z sytuacji w tym kraju i roli Rosji w tamtejszym konflikcie.  Sa dwie możliwości: abo uznają oni, że bez Rosji nie da się niczego załatwić, i będą zabiegać o jej względy, albo uznają ją za uciążliwy kraj siejący wszędzie zamęt.  Polska powinna się starać o to, by to drugie podejście przeważyło.

Leszek Sosnowski spieszył się na pociąg i musiał wyjść o 21:10.  O godzinie 21:50 prof Szczerski przystąpił do podpisywania książki.  Było bardzo wielu słuchaczy.  Nie mieścili się w sali.  Relacja wideo ze spotkania z Krzysztofem Szczerskim i Leszkiem Sosnowskim będzie, jak sądzę, wkrótce dostępna w sieci.

W środę, 7.10, o godz 19:00 w Klubie Ronina odbędzie się spotkanie z kandydatami na posłów z ramienia PiS.

_______________________________________________

Grafika: Fot. M. Czutko

 

O autorze: elig