Internet przeciw Kukizowi

Podczas wczorajszego głosowania nad wotum zaufania dla rządu pani premier premier Beaty Szydło największą niespodzianką była postawa parlamentarzystów Kukiza.  Trzydziestu dziewięciu [z 41] posłów klubu Kukiza [i on sam] zagłosowało przeciw rządowi, razem z PO i partią Petru.  Wywołało to wściekłość internautów.  Prawie wszystkie z 1000 pierwszych komentarzy nt. wiadomości o glosowaniu nad wotum w Interii.pl {TUTAJ}  były poświęcone właśnie Kukizowi.   Były one skrajnie negatywne.  Wymyślano mu od zdrajców, porównywano z Palikotem i Giertychem.  Dostawało się też narodowcom.  To samo w innych portalach np.  Niezaleznej.pl {TUTAJ}.  Identyczne nastawienie było też w notkach blogerów, , np. Giza 3miasto {TUTAJ}:

“Tymczasem pierwszy powierzchowny ogląd wyników głosowania mówi nam dobitnie kto jest kto w tym nowym sejmie. I oto okazało się, że Kukiz i jego menażeria osobliwości, to nic innego jak palikociarnia zmajstrowana ad hoc i medialnie rozdmuchana wyłącznie po to, aby uniemożliwić zmianę panującego w Polsce od 25 lat systemu.”.

W tym samym duchu pisały setki komentatorów, co przypominało gniewną reakcję internautów na wyłamanie się Kopacz z Grupy Wyszehradzkiej i  zgodę na przyjmowanie “uchodźców”.  Opisywałam to w notce “Internetowa furia” {TUTAJ}.  Wtedy zapowiadało to klęskę PO w wyborach.parlamentarnych.  Dziś można podejrzewać, że dzięki temu jednemu głosowaniu Kukiz utracił co najmniej połowę zwolenników.  Próbowal się obecnie z tego tłumaczyć.  W portalu Interia.pl {TUTAJ} czytamy:

“Klub Pawła Kukiza niemal w całości zagłosował wczoraj przeciwko udzieleniu wotum zaufania gabinetowi Beaty Szydło. W radiowej Jedynce Kukiz mówił, że w wystąpieniu premier zabrakło deklaracji o zmianach w konstytucji. Nie wyklucza jednak współpracy z PiS.  Wprawdzie takie słowa wypowiedział później Jarosław Kaczyński, ale – jak powiedział Kukiz – “to nie było wotum zaufania dla klubu Prawa i Sprawiedliwości, tylko dla rządu”. Jego ugrupowanie głosowało nad konkretnym programem przedstawionym przez premier Szydło.
Mimo wczorajszego głosu przeciw, Kukiz ’15 widzi możliwość współpracy z PiS-em. Jak mówi, posłowie jego partii i PiS mogą na przykład postawić razem kogoś przed Trybunałem Stanu. “Idziemy w tych kwestiach z Prawem i Sprawiedliwością ramię w ramię” – dodał.”.

Ja nie wiem, czy Kukiz kpi, czy o drogę pyta?  Skoro raz został uznany przez swój elektorat za zdrajcę, to tak już pozostanie.  Utracone zaufanie nie powróci [zwłaszcza wśród mlodzieży].  Jeśli program premier Szydło mu się nie podobał – mógł przecież wstrzymać się od glosu, tak jak PSL.  Niewykluczone, iż Kukiz popełnił wczoraj polityczne seppuku i rzeczywiście podzieli los Palikota.

____________________________

Zdjęcie w ikonie wpisu: EAST NEWS

 

O autorze: elig