Terroryści i agenci – debata na Foksal

Odbyła się 17.12.2015 o godz 18:00 w Domu Dziennikarza przy Foksal 3/5 w Warszawie. Przytoczę fragment informacji o niej z portalu Blogpress.pl:

“Wydawnictwo Editions Spotkania ma przyjemność zaprosić na debatę
“Od konfidenta do terrorysty. Źródła współczesnego jądra ciemności”
W debacie będą uczestniczyć autorzy ostatnio wydanych książek oraz Dyrektor Wydawnictwa – Piotr Jegliński

“Weryfikacja” – Piotr Wroński
“Tragarze śmierci” – Witold Gadowski, Przemysław Wojciechowski
“Konfidenci” – Witold Bagieński, Sławomir Cenckiewicz, Piotr Woyciechowski.” {TUTAJ}.

Warto wspomnieć, że każda z trzech wymienionych książek miała już swoją premierę. “Weryfikacja” w październiku 2015 [relacja Blogpress.pl + wideo – {TUTAJ}], “Tragarze śmierci” w listopadzie 2015 [relacja Blogpress.pl + wideo – {TUTAJ}, a moje sprawozdanie – {TUTAJ}], zaś promocja “Konfidentów” odbyła się 13 grudnia 2015 [relacja Blogpress.pl + wideo – {TUTAJ}].

Są to pozycje o bardzo różnym charakterze. “Weryfikacja to fabularyzowana spowiedź faceta, który najpierw pracował w SB, a po 1989 roku w UOP [porte parole autora]. Jest to powieść z łatwym do odczytania kluczem. “Tragarze śmierci” to zbiór wywiadów z terrorystami aktywnymi w latach 70-tych oraz 80-tych, a także z agentem Mosadu, Juvalem, który ich tępił. Książka pokazuje – skąd wziął się terroryzm w Europie.

“Konfidenci” to cegła licząca 720 stron, będąca publikacją o ambicjach naukowych. Jej punktem wyjścia była książka Tomasza Tywonka, piszącego pod pseudonimem “Michał Grocki” “Konfidenci są wśród nas”, wydana na początku lat 90-tych. Została ona włączona do obecnej książki i uzupełniona [str 39-221]. Do tego dodano szereg aneksów omawiających działalność innych agentów SB oraz wiele kopii oryginalnych dokumentów SB, np. różnych donosów.

A jak przebiegała sama debata? Zaczęła się z piętnastominutowym opóźnieniem, gdyż czekano na Witolda Gadowskiego. Pojawił się on jednak dopiero po godzinie. Zagaił więc Krzysztof Skowroński z Radia WNET, a potem Piotr Jegliński mówił o swym wydawnictwie i prezentowanych obecnie trzech książkach. Po nim głos zabrał Przemysław Wojciechowski. Opowiedział on o tym, jak służby PRL wspierały terrorystów, zwłaszcza palestyńskich. Nie czyniły tego za darmo. Wojciechowski wspomniał coś o sumie 3 miliardów dolarów, jaki przyniosła im ta działalność.

Polemizował z nim płk Piotr Wroński, który stwierdził, że głównym “sponsorem” terrorystów nie była wcale PRL, ale NRD, gdzie była rozbudowana sieć ośrodków ich szkolących. Mówił on też o swej książce “Weryfikacja” oraz opisywał, w jaki sposób SB starała się “wrobić” podziemną Solidarność w terroryzm. Gdy Witold Gadowski w końcu się pojawił, wygłosił krótką pogadankę na temat Państwa Islamskiego i walczących z nim Kurdów.

Potem Piotr Woyciechowski i Witold Bagieński omawiali “Konfidentów”. Dużo miejsca w tej publikacji zajął artykuł Sławomira Cenckiewicza o związkach Wiesława Chrzanowskiego z SB. Sławomir Cenckiewicz powiedział, że w latach 40-tych został on złamany przez UB i nigdy potem nie był się on w stanie im przeciwstawić. Jako minister sprawiedliwości doprowadził do wstrzymania ważnych śledztw np. w sprawie zabójstwa bł. Jerzego Popiełuszki.

Ta sprawa zainteresowała słuchaczy i większość pytań z sali dotyczyła właśnie jej. Ja jednak poruszyłam inny temat, a mianowicie tzw. “władzę szaf”. Wojciech Sumliński opowiadał kiedyś, jak pewien ubek, jego informator, pokazał mu swoją szafę i powiedział, iż z papierów, które tam trzyma utrzymuje siebie i całą swoją rodzinę. Spytałam obecnych, co wiedzą o procedurze wykradania przez funkcjonariuszy akt SB i szantażach. Odpowiedział mi płk Wroński. Oświadczył, że istotnie miało to miejsce, ale tych “sprywatyzowanych” dokumentów nikt nigdy nie szukał, bo nie było “woli politycznej”.

Impreza trwała do 20:00, a potem autorzy podpisywali swe książki. Sala była pełna, w spotkaniu uczestniczyło sto kilkadziesiąt osób. Debatę filmowały trzy kamery, w tym należąca do Blogpress.pl .

_____________________________________________

O autorze: elig