Sąd Najwyższy i ostatni protest wyborczy

Dzisiejsza notka jest ciągiem dalszym poprzedniej. Wczoraj [19.12.2015] napisałam tekst pt “Podejrzani – sędziowie Sądu Najwyższego” {TUTAJ}. Omówiłam w nim komunikat Sądu Najwyższego, który wyznaczyl na 19 stycznia datę posiedzenia, na którym zdecyduje o ważności wyborów parlamentarnych z października 2015. Sąd stwierdził przy tym, że rozpatrzył już 76 protestów, ale: “Do rozpoznania pozostał jeden protest wyborczy wniesiony po terminie.” Komentator Dodozaur spytał “Co to za protest”? Dziś rano mogłam tylko powiedzieć, iż nie wiem.

Trochę ponad godzinę temu w portalu Wpolityce.pl ukazała się informacja “W styczniu Sąd Najwyższy będzie rozstrzygał o ważności wyborów parlamentarnych. Czy to możliwe, że je zakwestionuje?” {TUTAJ}. Autorzy jej powołali się na G/K Raport i stwierdzili:

“Pozostał do rozpatrzenia ostatni protest
— czytamy w raporcie.
Chodzi o skargę na fakt, że PiS, Polska Razem i Solidarna Polska startowały jako komitet wyborczy choć w rzeczywistości była to koalicja wyborcza trzech partii.
Jak przypomina G/K Raport Państwowa Komisja Wyborcza już przy rejestracji komitetów zwracała na ten fakt uwagę ale jej zadaniem nie jest rozstrzyganie wewnętrznych porozumień pomiędzy partiami. Robi to Sąd Najwyższy.(…)
to oznacza, że sąd zdecyduje według własnej interpretacji czy ludzie głosujący na komitet wyborczy PiS wiedzieli, że w jego skład wchodzą też inne partie i kandydują osoby należące do innych niż PiS ugrupowań.”.

Sprawdziłam, co to jest ten G/K Raport. Okazalo się, że chodzi tu o portal internetowy Gkraport.com prowadzony przez Rafała Kasprówa i Macieja Gorzelińskiego. Dziś [20.12.2015] ukazał się w nim artykuł “Ostatni protest” {TUTAJ}, z którego pochodzą informacje opublikowane przez Wpolityce.pl . Czytamy tam także:

“Warto zwrócić uwagę, że Teresa Flemming-Kulesza, Prezes Sądu Najwyższego kierująca Izbą Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych, który będzie orzekał o ważności wyborów, została na to stanowisko powołana w 1990 roku, przez prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego.
Roman Giertych w dniu 8 grudnia napisał, że tylko Sąd Najwyższy może obronić demokrację orzekając nieważność wyborów.
Można się już dzisiaj domyślać co będzie się działo 19 stycznia na Placu Krasińskich w Warszawie. Pytanie czy sądy ulegną salonowi czy ulicy i kto tą ulicą będzie rządził 19 stycznia.OSTATNI”.

Ta sprawa jest niepokojąca. Pod moją wczorajszą notką komentator Alexy stwierdził:

“coś rzeczywiście się szykuje …
bo “przypadkiem” w PE na 19 stycznia wyznaczono debatę nt. sytuacji w Polsce
ALEXY 10:59″.

W portalu Niepoprawni pl komentator Ma zwrócił moją uwagę na tekst Rafała Kasprówa na Facebooku {TUTAJ}. Ten sam artykuł zatytułowany “Jak w Polsce przejmuje się władzę” znajduje się też w portalu Gkraport.com {TUTAJ}. Opisuje on okoliczności zatwierdzenia przez Sąd Najwyższy wyboru Aleksandra Kwaśniewskiego na prezydenta Polski w roku 1995.

Czyżby sędziowie SN i tym razem coś knuli?

______________________________

Foto: Shutterstock

O autorze: elig