Przemysł stoczniowy wciąż jednak istnieje w Polsce

Polskie stocznie_rośnie sprzedaż

Mimo prób pozbycia się go, podjętych przez PO i Donalda Tuska. Pierwszą notką, jaką w życiu napisałam [prawie sześć i pół roku temu] był tekst “Serial o stoczni szczecińskiej” {TUTAJ}. Zakończyłam go słowami: “Zaczynam myśleć, że cała ta historia z Katarem jest jednym wielkim humbugiem wymyślonym przez pijarowcow PO”. Tak rzeczywiście było, Stocznia Szczecńska upadła i została zaorana, a niedługo potem jej los podzieliła Stocznia Gdańska.

Była to jedna z największych afer PO. Wszyscy przyzwyczailiśmy się do myśli, że Tusk i jego szajka ostatecznie zniszczyli przemysł stoczniowy w Polsce. A tymczasem…. Wczoraj w portalu Wpolityce.pl {TUTAJ} ukazał się artykuł zatytułowany : “Polskie stocznie odzyskują formę? Przemysł okrętowy zwiększył sprzedaż i ma pełny portfel zamówień”. Dowiedzieliśmy sie z niego, iż:

“Polskie stocznie i dostawcy związani z przemysłem okrętowym sprzedali w ub. roku produkty i usługi warte ponad 11 mld zł, co oznacza wzrost o ok. 5-10 proc. – szacuje Forum Okrętowe, skupiające pracodawców z tej branży. Stocznie mają pełny portfel zamówień na najbliższe dwa lata.
Szacuję, że ubiegły rok zamknęliśmy liczbą ponad 20 w pełni wyposażonych jednostek (statków i pływających obiektów specjalistycznych – PAP), a w zamówieniach mamy ok. 50 kolejnych; to oznacza, że portfel zamówień jest wypełniony do końca 2017 r.
— powiedział w sobotę PAP dyrektor Forum Okrętowego Jerzy Czuczman, uczestniczący w wyjazdowej sesji Forum Gospodarki Morskiej w Szczyrku (Śląskie). (…)

Ok. 90 proc. sprzedaży sektora wypracowują firmy prywatne; pozostała część przypada na spółki pozostające w rękach państwa. Według dyrektora, zapowiadane przez rząd wsparcie, służące aktywizacji przemysłu okrętowego, może dotyczyć przede wszystkim segmentu zależnego od Skarbu Państwa.
Sektor prywatny doskonale radzi sobie na światowym rynku bez potrzeby publicznego wsparcia
— zaznaczył. (…)

Projekt założeń do ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i produkcji komplementarnej zgłoszony już został do wykazu prac rządu. Proponowane rozwiązania mają nie tylko przyczyniać się do rozwoju tej branży, ale także stymulować rozwój ośrodków badawczo-rozwojowych opracowujących nowe, innowacyjne typy statków.”.

Wszystko to brzmi dobrze i napawa optymizmem. Widać, że szkody poczynione w ciągu 8 lat rządów PO nie muszą być nieodwracalne.

____________________________________________________________________________________________

Foto: Pixabay

O autorze: elig