„Odkryć Boże miłosierdzie” rekolekcje wielkopostne

Zapowiedź rekolekcji wielkopostnych „Odkryć Boże miłosierdzie”

odkryc-boze-milosierdzie

 

W bulli wydanej jako zapowiedź Roku Miłosierdzia, Misericordiae Vultus, papież Franciszek napisał: „Główną belką, na której wspiera się życie Kościoła, jest miłosierdzie. Wszystko w działaniu duszpasterskim Kościoła powinno zostać otulone czułością, z jaką kieruje się do wiernych; nic też z jego głoszenia i z jego świadectwa ukazanego światu nie może być pozbawione miłosierdzia. Wiarygodność Kościoła weryfikuje się na drodze miłości miłosiernej i współczującej” (MV, 10).

Czas, który obecnie przeżywamy, dany nam został jako szansa na powrót do wartości o fundamentalnym znaczeniu. Jak wszyscy wiemy, 8 grudnia poprzedniego roku ojciec święty otworzył Drzwi Święte w watykańskiej bazylice św. Piotra, symbolicznie inaugurując Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Przez cały rok Kościół będzie kontemplował obecność miłosiernego Boga w historii zbawienia ufając, że ten czas stanie się okazją do przemiany serc. Tym mocniej czujemy się do tego wezwani stając u progu Wielkiego Postu, w trakcie którego szukamy naszej drogi do nawrócenia poprzez praktykowanie uczynków miłosierdzia.

Czym jednak jest samo miłosierdzie Boże? Co to znaczy, że my mamy być miłosierni? Gdzie przebiega granica między sprawiedliwością i miłością, i czy miłosierdzie musi oznaczać słabość lub litość?

Wobec mnożących się pytań i w bliskości wielkopostnego czasu pustyni chcemy razem poszukać odpowiedzi na te wątpliwości. Proponujemy Wam udział w naszych internetowych rekolekcjach, które poprowadzi ojciec Włodzimierz Zatorski, mnich z opactwa tynieckiego, znanego czytelnikom portalu PSPO dzięki jego konferencjom poświęconym właśnie tematyce Bożego miłosierdzia. Te bogate w treść i w objętość rozważania stanowiły cenny wykład biblijnej nauki o miłosierdziu Boga. W Wielkim Poście jednak pragniemy dotrzeć do Was z krótszym przekazem, stąd pomysł na serię krótkich filmów z ojcem Włodzimierzem w roli prowadzącego refleksje. Klipy będą ukazywać się regularnie wraz z upływem kolejnych tygodni Wielkiego Postu.

Już teraz zachęcamy Was do głębszego zanurzenia się w misterium miłosierdzia Ojca i do sięgnięcia po książkę ojca Zatorskiego, „Boże miłosierdzie”, wydaną w Wydawnictwie Benedyktynów TYNIEC. Ten sam autor opublikował również tom pod tytułem „Przebaczenie”, który także polecamy uwadze Czytelników.

Dajmy posłuch wezwaniu papieża, który w swojej bulli nawołuje: „Słowo przebaczenia niech dotrze do wszystkich, a wezwanie do doświadczenia miłosierdzia niech nie pozostawi nikogo obojętnym” (MV, 19).

http://ps-po.pl/2016/02/03/zapowiedz-rekolekcji-wielkopostnych-odkryc-boze-milosierdzie/

O autorze: Judyta