Pierwsze miesiące rządów PiS – prof. Jerzy Robert Nowak

Wczoraj, 18.02.2016, w siedzibie Rady Osiedla Koszyki przy ul Wspólnej 51 miało miejsce spotkanie z profesorem Jerzym Robertem Nowakiem, zorganizowane przez Centrum Edukacyjne Powiśle. Jego tytuł brzmiał: “O Polsce – dotychczasowy bilans prezydentury A. Dudy i rządu B. Szydło”. Rozpoczęło się ono o godz 19:30, prowadził je p. Rafał Mossakowski, a udział w nim wzięło ok. 50 osób.

Profesor zareklamował na wstępie swą stronę internetową {TUTAJ} oraz blog {TUTAJ}. Oświadczył potem, iż rządom PiS bardzo potrzebna jest życzliwa krytyka oraz wysuwanie pod ich adresem konkretnych postulatów. Prezydentowi Andrzejowi Dudzie zarzucił zbytnia miękkość, która zaowocowała powołaniem w skład Narodowej Rady Rozwoju nieodpowiednich osób, np. Adama Rotfelda. Jeśli chodzi o działania rządu i parlamentu, to prof. Nowak porównywał je stale z postępowaniem Orbana na Węgrzech, stwierdzajac, że posunięcia Orbana były na ogól bardziej radykalne [np. podatek od odpraw wynosi na Wegrzech 98%, a w Polsce 70%].

Spośród ministrów – najostrzej krytykował Nowak szefa MSZ, Waszczykowskiego, za to zwłaszcza, iż wymienił on jak dotąd tylko trzech ambasadorów, podczas gdy trzeba wymienić kilkudziesięciu [tych, którzy szkodzą Polsce], takich jak ambasadorzy na Węgrzech i w Watykanie, a przede wszystkim ambasador Sznepf w Waszyngtonie. Profesor apelował też do całej prawicy o zjednoczenie się i zapomnienie o dawnych urazach. Stwierdzil, że błędem jest odawanie ulic we władanie KOD. Żałował, iż nie było wielkiej manifestacji poparcia dla rządów PiSis w dniu w którym premier Beata Szydło wystepowała w Parlamencie Europejskim. Trzeba jednak powiedzieć, że chwalił PiS za energiczne działanie i powiedział, iż obawiał się, że mogło być z tym gorzej.

Profesor mówił ponad godzinę, po czym poprosił o głosy z sali. Wywiązała się bardzo burzliwa dyskusja, która trwała do 22:00, a mogłaby i do północy, lecz trzeba bylo zwolnić salę. Tematy były najróżniejsze od stosunków polsko-żydowskich do upamiętnienia ofiar KL Warschau. Warto tu wspomnieć, że profesor Nowak podkreślał zarówno w prelekcji, jaka i w dyskusji, że najważniejsza jest popularyzacja osiągnięć Polski i Polaków.

Podczas spotkania można było kupić książki prof. Nowaka oraz innych autorów, m. in najnowsze książki Grzegorza Brauna. Zbierano też pieniądze na przeprowadzeniue badań DNA ekshumowanych Żołnierzy Wykletych. Imprezę filmowały dwie kamery. Pierwsza z pięciu części nagrania wideo [36 minut] jest już dostępna na stronie Facebooka CEP {TUTAJ} [{YouTube – {TUTAJ}]. Warto się z nią. zapoznać

O autorze: elig