„Kościół w Syrii nie chce umierać i z całej siły trzyma się nadziei”

Arcybiskup Damaszku

„Kościół w Syrii nie chce umierać i z całej siły trzyma się nadziei” – powiedział maronicki arcybiskup Damaszku Samir Nassar.

Abp Samir Nassar brał udział w spotkaniu biskupów przyjaciół ruchu Focolari, zorganizowanym w Castelgandolfo. Katolicki hierarcha ze stolicy Syrii zwrócił uwagę na konkretne znaki tej nadziei. „Na przykład w 2015 r. rozpoczęliśmy budowę trzech kaplic właśnie w czasie, gdy ludzie emigrowali.

Pragniemy rozbudzić ufność w wiernych z dzielnic na peryferiach, którzy w obawie o własne bezpieczeństwo nie przychodzą już na nabożeństwa do katedry – powiedział abp Nassar. – Do zachowania nadziei przyczyniają się też powołania. Mamy młodych księży i seminarzystów, co jest znakiem żywotności i nadzieją na przyszłość”. Zwierzchnik damasceńskich maronitów cieszy się również, że ruch Focolari nadal działa w Syrii, pracując z młodzieżą, rodzinami i dziećmi. Zachęca on ludzi, by patrzyli na przyszłość z wiarą. Arcybiskup ubolewa natomiast nad postawą społeczności międzynarodowej. Jego zdaniem „świat mówi, że interesuje się Syrią, ale każdy robi to na swój sposób; wychodzi w końcu na to, że nikt naprawdę o jej dobro nie dba”. Hierarcha uważa, że konieczne jest przerwanie wojny, bo dopóki ona trwa, wszystko, co się tam robi, jest bezużyteczne.

radiovaticana

______________________________________________________________________________________________________

Podczas gdy media głównego nurtu, zarówno w Polsce jak i w całej Europie, skupiają się na problemie uchodźców w kontekście liczb i kwot, abstrahując już po której stronie sporu się sytuują, prawie nikt nie podejmuje tematu prześladowanych chrześcijan, którzy przebywają na Bliskim Wschodzie” – mówi ks. Rafał Cyfka, z organizacji Pomoc Kościołowi w potrzebie„Zostali rozstrzelani, zakopani w zbiorowych mogiłach, przybici do krzyża, pozbawiono ich głowy”

Redakcja poleca do wysłuchania fragment audycji z ks. Cyfką opowiadającym  dramatyczną historię chrześcijanina, jego relację z sąsiadem muzułmaninem z wątkiem pozytywnym – tutaj (audio do odsłuchania na samym dole zalinkowanej strony).

 

____________________________________________________________________________________________________________

Zdjęcie w Ikonie wpisu: Pomoc Kościołowi w potrzebie

 

 

 

 

 

 

O autorze: Redakcja