W Berlinie powstanie wspólna ”świątynia” trzech religii

Drżyjcie nietolerancyjni. Już wkrótce wasze dzielenie ludzi ze względu na rasę, kulturę, religię nie będzie miało sensu. W Berlinie, na żyznej glebie multikulturowości, powstaje właśnie międzywyznaniowy wspólny dom trzech religii (wywodzących się od wspólnego ojca Abrahama). Różnorodność staje się rzeczywistością.

dom1

Dom jedności powstanie na placu, który jest jednym z najstarszych placów Berlina. Miejsce wybrane pod budowę ma znaczenie symboliczne. W tym właśnie miejscu, w pierwszej połowie XIII wieku został zbudowany kościół św. Piotra, który był jedną z pierwszych budowli Berlina. Uszkodzony w czasie II wojny światowej został rozebrany przez komunistyczne władze NRD w 1964 roku. Miasto, które odziedziczyło działkę po upadku muru berlińskiego w 1989 roku, wydało już swoją zgodę na budowę domu, w którym mają znaleźć się: kościół, meczet i synagoga, a także wspólna sala konferencyjna.

dom2

dom3

 

W budynku będą znajdować się pomieszczenia wspólne. W opisie prezentowanych pomieszczeń pojawia się określenie “multi-wiara”. /Photography by Tom Harris/.

Kierownicy duchowi projektu “The House of One”mówią wspólnym głosem: Ten dom stanie się domem równości, pokoju i pojednania.

 

Germany-House-of-One_

(AP Photo/Markus Schreiber)

Wieża Babel_1

Wieża Babel_2

Wieża Babel_3

Wieża Babel_4

Wieża Babel_5

Wieża Babel_6

Wieża Babel_7

Wieża Babel_8

Wieża Babel_9

Wieża Babel_10

Wspólnota

Grafika ze strony głównej projektu

The association “House of Religions – Dialogue of Cultures “is an excellent and hitherto unique platform for different religious and cultural communities.

Autorem pomysłu jest protestancki pastor Gregor Hohberg. W projekcie wspieranym przez władze Niemiec uczestniczą: Gmina Żydowska Berlina i Kolegium Abrahama Geigera, Forum Dialogu Międzykulturowego, reprezentujące islam w rozumieniu ruchu Gülen. Warto wspomnieć, że Abraham Geiger (1810 – 1874), niemiecki rabin, jeden z twórców judaizmu reformowanego, pragnął uczynić judaizm integralną częścią kultury europejskiej.

Merkel

 

Kolegium Abrahama Geigera przy Uniwersytecie w Poczdamie istnieje od roku 1999. Kolegium finansowane jest ze środków publicznych i prywatnych, przez Rząd Federalny, Konferencję Ministrów Edukacji i Kultury Krajów Związkowych i Kraju Związkowego Brandenburgia, oraz przez Centralną Radę Żydowską w Niemczech oraz ze środków fundacji Leo Baecka. Pierwsza ordynacja rabiniczna miała miejsce w Dreźnie w roku 2006.

Kolegium Abrahama Geigera jest członkiem Światowej Unii dla Judaizmu Postępowego (WUPJ) i posiada akredytację Central Conference of American Rabbis.

Przeglądając stronę Kolegium Abrahama Geigera znalazłem w zakładce “Otwartość i pluralizm” następujący fragment: “Egalitaryzm i integracja społeczna osób LGBT są istotną częścią naszej filozofii i praktyki”. Wynika z niego, że judaizm liberalny nie jest tak zacofaną religią jak katolicyzm, dlatego można powiedzieć, że kroczy odważnie z duchem postępu, a być może nawet nieznacznie go wyprzedza.

Kolegium Abrahama Geigera świadomie kształci kadrę duchowego przywództwa dla Europy i poza nią.

“The task of providing rabbis and spiritual leaders, not only for Germany, but also for much of Europe is the first and most important step in the ongoing renewal of the country’s Progressive Jewish community, which will have a profound impact not only on the larger community, but given Germany’s influence, also on the vitality of Reform Judaism throughout the continent.”
Rabbi Eric H. Yoffie, Past President, Union for Reform Judaism

 

____________________________________________________________________________________________________________

Trzy religie jeden dom, multikulturalizm przyszłością Europy

Kolegium Abrahama Geigera

 

O autorze: CzarnaLimuzyna

Wpisy poważne i satyryczne