Światło i Sól_Wtorek, 7 czerwca 2016 r.

Jezus_twarz _całun

Cytat dnia

Historyczny Chrystus jest prawdziwy bez wątpienia. Nie można zaprzeczyć autentyczności świadectwa jego apostołów, którzy powtórzyli jego słowa i czyny. Ale historia Chrystusa jest prawdziwsza od historycznej prawdy: wciela ona wieczne prawo miłości.

Gandhi

 

 ______________________________________________________________________________________________________________

Słowo Boże

bł. Michał Tomaszek i bł. Zbigniew Strzałkowski, Misjonarze-męczennicy

Mt 5: 13-16

 

Posłuchaj

Nie ma domu bez światła. Nie ma smaku bez soli. Nie ma chrześcijaństwa bez zaangażowania i działania. Dla chrześcijanina Chrystus jest solą ziemi. Chrystus jest światłością świata.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Mateusza
Mt 5, 13-16
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie».

Odkąd ludzkość odkryła sól, ta stała się źródłem jej bogactwa. Twoje odkrycie Jezusa powinno być źródłem bogactwa dla ciebie, dla twojej rodziny, znajomych, współpracowników. Twoje życie kiedyś dzięki Jezusowi nabrało smaku. Jak to się stało, kiedy? Czy nadal troszczysz się o to, aby twoje życie miało smak?

Jezus często używał przypowieści i alegorii, by mówić, czym jest wiara, na czym polega  budowanie królestwa Bożego. Dziś mówi o tym, że łaska wiary, chrześcijańskiego powołania nie jest darem tylko dla nas , ale przez nas dla całej ludzkości.

Skromność i pokora są cnotami. Owoce życia w łączności z Jezusem zasługują na ujawnienie, bo nie siebie wtedy stawiasz na świeczniku, ale pokazujesz, jak łaskawy i dobry okazał się Pan. On, Święty świętych i Światłość światłości, zasługuje na chwałę i uwielbienie. Jezus zaprasza dzisiaj, aby dzielić się doświadczeniem wiary z innymi. Jak dzielenie się doświadczeniem wiary, doświadczeniem otrzymanego dobra, wygląda w twoim życiu?

W postawie uwielbienia podziękuj Bogu za dar wiary, za zdolność do czynienia dobra. Podziękuj za wszystkich ludzi, którzy wobec ciebie świadczyli o Jego miłości słowem i uczynkami.

_____________________________________________________________________________________________________________

Liturgia słowa na dziś

PIERWSZE CZYTANIE (1 Krl 17,7-16)

Wdowa z Sarepty

Czytanie z Pierwszej Księgi Królewskiej.

Po upływie pewnego czasu wysechł potok, przy którym ukrywał się Eliasz; w kraju bowiem nie padał deszcz. Wówczas Pan skierował do Eliasza to słowo: „Wstań! Idź do Sarepty koło Sydonu i tam będziesz mógł zamieszkać, albowiem kazałem tam pewnej wdowie, aby cię żywiła”. Wtedy wstał i zaraz poszedł do Sarepty.
Kiedy wchodził do bramy tego miasta, pewna wdowa zbierała tam sobie drwa. Więc zawołał ją i powiedział: „Daj mi, proszę, trochę wody w naczyniu, abym się napił”. Ona zaś zaraz poszła, aby jej nabrać, ale zawołał na nią i rzekł: „Weź, proszę, dla mnie i kromkę chleba”.
Na to odrzekła: „Na życie Pana twego, Boga! Już nie mam pieczywa, tylko garść mąki w dzbanie i trochę oliwy w baryłce. Właśnie zbieram kilka kawałków drewna i kiedy przyjdę, przyrządzę sobie i memu synowi strawę. Zjemy to, a potem pomrzemy”.
Eliasz zaś jej powiedział: „Nie bój się! Idź, zrób, jak rzekłaś; tylko najpierw zrób z tego mały podpłomyk dla mnie i wtedy mi przyniesiesz. A sobie i twemu synowi zrobisz potem. Bo Pan Bóg Izraela rzekł tak: «Dzban mąki nie wyczerpie się i baryłka oliwy nie opróżni się aż do dnia, w którym Pan spuści deszcz na ziemię»”.
Poszła więc i zrobiła, jak Eliasz powiedział, a potem zjadł on i ona oraz jej syn, i tak było co dzień. Dzban mąki nie wyczerpał się i baryłka oliwy nie opróżniła się według obietnicy, którą Pan wypowiedział przez Eliasza.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY (Ps 4,2-3.4-5.7-8)

Refren:Wznieś ponad nami światłość Twoją, Panie.

Kiedy Cię wzywam, odpowiedz mi Boże, +
który wymierzasz mi sprawiedliwość, *
Tyś mnie wydźwignął z utrapienia,
zmiłuj się nade mną i wysłuchaj moją modlitwę. +
Jak długo będą ociężałe wasze serca, mężowie? *
Czemu kochacie marność i szukacie kłamstwa?

Wiedzcie, że godnym podziwu czyni Pan swego wiernego, *
Pan mnie wysłucha, gdy będę Go wzywał.
Zadrżyjcie i już nie grzeszcie, *
rozważcie na swych łożach i zamilknijcie.

Wielu powiada: „Któż nam ukaże szczęście?” *
Wznieś ponad nami, Panie, światłość Twojego oblicza.
Więcej radości wlałeś w moje serce *
niż w czasie obfitych plonów pszenicy i wina.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ (Mt 5,16)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi,
aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

EWANGELIA (Mt 5,13-16)

Wy jesteście światłem świata

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów:

„Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi.
Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu.
Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie”.

Oto słowo Pańskie.

KOMENTARZ

Sól

Smak soli i strumień światła jest na tyle czytelny, że bez trudu można rozpoznać, czy coś jest słone, czy nie, czy jest widno, czy ciemno. Taka czytelność była w Chrystusie. Jego uczeń ma też tak samo postępować. Sól chroni przed zepsuciem i jest symbolem mądrości. Światło natomiast chroni przed potknięciem się i jest symbolem życia i prawdy. Chrześcijan zatem to mądry człowiek, który żyje w prawdzie. Jest on także odpowiedzialny za świat, ma go chronić przed brakiem czytelności, a więc zepsuciem. Wszelkie rozmywanie prawdy, utożsamianie “tak” z “nie” sprawia, że sól traci smak, światło staje się coraz słabsze. Taka postawa jest nie do przyjęcia. My mamy tak dobrze postępować, aby ludzie chwalili naszego Boga Ojca.Jezu, świat traci podstawowe wartości, a więc pozostaje bez smaku, a odwracając się od Ciebie, pogrąża się w ciemnościach.

Niech światło Ewangelii sprawi, abym stał się solą ziemi.

Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2016” ks. Mariusz Szmajdziński/Edycja Świętego Pawła

______________________________________________________________________________________________________________

Nie musimy się podobać – Mt 5, 13-16

(fot. Arslan/flickr.com/CC)

Rozważanie do Ewangelii

 

O tym, że jesteśmy potrzebni innym nie decyduje żadna ludzka opinia, ale to, jacy jesteśmy wewnętrznie. Świat potrzebuje autentycznego dobra, a nie tego, czego chce. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy byli dobrzy bez oglądania się na innych, także czasem na ich oczekiwania. Ludzie bowiem często pragną rzeczy złych, bo nie znają dobrych. Stąd te dzisiejsze słowa Pana Jezusa o tym, że mamy być solą i światłem. I że nasze światło ma świecić wbrew wszystkiemu. Nie musimy się podobać ludziom. Wystarczy, że autentycznie im pomagamy.

_____________________________________________________________________________________________________________

Biblos

(…)

Sól nadaje smak pożywieniu. Utrata smaku w języku greckim oznacza także stawanie się głupim. Prawdziwa sól nie może utracić swojego smaku. Zdarzało się, że sól uzyskiwana z Morza Martwego zawierała inne domieszki, co może oznaczać, że sól stawała się wówczas bezużyteczna. Tak bezużytecznym może się okazać połączenie ziemskiej nauki judaizmu z wiarą w ewangelię o królestwie Bożym.

Światło lampy pozwala widzieć w ciemności rzeczy takimi jakie są. Miastem na górze może być Jerozolima oraz każde miasto położone na wzniesieniu, którego światła są widoczne w okolicznych wioskach.
Światem są ludzie, którzy nie uwierzyli w Mesjasza Bożego, ludzie których nie dotyczy wypowiedziane błogosławieństwo, ci którzy są poddanymi władcy królestwa ciemności, których kusiciel pokazał Jezusowi z wysokiej góry.
Światem jest wszystko, co poddało się deprawacji i trwa w obojętności i wrogości wobec Boga.

Być solą ziemi, to naśladować Jezusa i oczyszczać się z domieszki religijności podobnej do religijności faryzeuszy. Być światłem świata, to ogłaszać w świecie plan związany z królestwem Bożym, pokazać światu Króla królestwa Bożego, Jezusa Mesjasza Judejczyków, Chrystusa narodów.

Uczniowie Jezusa nie żyją wyłącznie dla siebie, lecz także dla innych.
Ich Ojcem w niebie jest Ojciec Jezusa Chrystusa.

Ewangeliarz Współczesny

_____________________________________________________________________________________________________________

Należeć do Jezusa i być na Jego miarę, to wielka godność i zadanie, któremu da się sprostać tylko wówczas, gdy jest się posłusznym Duchowi Świętemu. Trzeba stawać na modlitwie przedkładając Bogu swoje zamiary i decyzje, jak wnosi się potrawy do degustacji; nie iść za każdym poruszeniem serca, lecz prosić Pana o poznanie smaku ich owoców. A Pan da odpowiedź, podpowie i wskaże co czynić należy, a czego unikać.

 Piotr Janik SJ
_____________________________________________________________________________________________________________

O autorze: Słowo Boże na dziś

Brak komentarzy

Skomentuj notkę, rozpoczynając dyskusję...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*