Próba Wojskowego zamach stanu w Turcji

Wojskowy zamach stanu w Turcji_1Nieudany pucz w Turcji

Mistyfikacja, czy nieudana próba? Zaczęło się typowo…

Turecka armia ogłosiła, że władzę w kraju przejęła Rada Pokoju. Wprowadzono godzinę policyjną i stan wojenny. Wojsko zapowiedziało też, że wkrótce zostanie ogłoszona nowa konstytucja. O wszystkim informował prezenter państwowej telewizji, której siedziba miała zostać przejęta przez wojsko. /wp.pl/

Prezydent Turcji  Erdogan wezwał naród do przeciwstawienia się “próbie zamachu stanu” poprzez wyjście na ulice. Część sił wojskowych i sił specjalnych oraz turecki wywiad jest po stronie Erdogana.

 

Aktualizacja

Klęska puczystów. Obserwatorzy podkreślają, że “nieudany zamach stanu” stwarza Erdoganowi doskonałą okazję do czystek i ułatwia jego dążenia do monowładzy (w formie sułtanatu) opartej (według jednych – fasadowo, a według innych realnie) na islamie. Pojawiły się teorie spiskowe sugerujące prowokację Erdogana. Tureckie władze nakazały aresztowanie 2,7 tys. sędziów i prokuratorów.

żołnierze uciekli

foto: @nadeemmalik

“16.07_11.35
Wystąpienie premiera Turcji.
– Ci obywatele, którzy zatrzymywali własnymi ciałami czołgi i ryzykowali życiem – im jesteśmy wdzięczni. Wierzymy, że wola Boga będzie z naszymi męczennikami. Mamy ponad 1440 osób rannych. Ponad 2840 żołnierzy zostało zatrzymanych. Daliśmy radę oczyścić nasze szeregi ze zgnilizny – powiedział Binali Yildirim.”.

Klęska puczystów

____________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

O autorze: Redakcja