Czy Zachód chciał zabić Erdogana?

Książe Gorczakow mawiał “Nie wierzę w niezdementowane informacje”. I oto wczoraj [18.07.2016] mieliśmy ciekawe dementi: “Ambasador USA w Ankarze John Bass stanowczo odrzucił pojawiające się w tureckich mediach i oficjalnych wypowiedziach sugestie, że Stany Zjednoczone były w jakiś sposób powiązane z próbą zamachu stanu w Turcji.” {TUTAJ}. Cofnijmy się cztery miesiące wstecz.

W “Newsweeku” {TUTAJ} ukazał się 24 marca 2016 artykuł “WILL THERE BE A COUP AGAINST ERDOGAN IN TURKEY?” pióra Michaela Rubina. Warto ten tekst przeczytać. Autor nie tyle zastanawia się nad możliwością zamachu na Erdogana, ile otwarcie do niego nawołuje. Wkrótce potem w polityce Erdogana zaszedł znamienny zwrot. Na początku maja Ahmet Davutoglu, architet porozumienia UE-Turcja w sprawie imigrantów, składa dymisję, a w czerwcu Erdogan przeprasza Rosję za zestrzelenie rosyjskiego myśliwca i dązy do poptawy stosunków z Moskwą. W przeddzień próby zamachu doradca Putina, Aleksander Dugin składa wizytę w Ankarze. Pisze o tym Niezalezna.pl {TUTAJ}.

Dowiedzieliśmy się też następujących rzeczy:

“Jak mówił Wojciech Szewko, “to wygląda tak, jakby ten pucz był naprędce przygotowywany”. – Jeżeli to jest prawdą co podawał Departament Stanu czy CIA, że spodziewano się tego w sierpniu, to coś jakby przyśpieszyło te działania. Nie przygotowano ani zaplecza politycznego, ani również wojskowo to było nieprzygotowane, a Erdogan był na wolności – podkreślał ekspert ds. Bliskiego Wschodu.” {TUTAJ}.

Wygląda na to, że Erdogan pozostał na wolności przypadkiem. Wojciech Cegielski pisał wczoraj:

“W czasie, gdy doszło do przewrotu wojskowego, prezydent Recep Erdogan był na wakacjach w Marmaris na południu kraju. Dziennik “Hurriyet” oraz telewizja Al-Jazeera informują, że na miejsce pojechały oddziały sił specjalnych, by pojmać i zabić prezydenta. Godzinę przed ich przybyciem na miejsce, Erdogan miał jednak zostać ostrzeżony przez dowódcę Pierwszej Armii generała Umita Dundara.” {TUTAJ}.

Informacje Cegielskiego potwierdza portal Middleeasteye.net powołując się na telewizję Al Jazeera {TUTAJ}. Czytamy: “3 helicopters sent to ‘kill or capture” Erdogan at hotel during coup, leaks say”. Wobec tego – nie jest prawdą, że Erdogan sam sobie wymyślił ten pucz. Jesli nie on – to kto? Erdogan obwinia przebywającego w USA imama Gullena oraz generała lotnictwa Ozturka, ostatnio aresztowanego.. Obaj oni zdecydowanie zaprzeczają tym zarzutom.

Erdogan nadal obawia się puczu. Dowodzi tego fakt mobilizowania przez niego dziesiątków tysięcy swoich zwolenników na ulicach Ankary i Stambułu. W nocy z 18 na 19 lipca przemawiał do trzydziestotysięcznego tłumu zebranego wokół pałacu prezydenckiego. Świadczą też o tym szeroko zakrojone represje, mające obezwładnić opozycję. Aresztowano ponad 8 tysięcy osób, w tym 112 generałów i sześć tysiecy innych wojskowych. Odsunięto od zawodu ponad 3 tysiące sędziów i prokuratorów, wielu aresztowano. Zawieszono 15 tysięcy nauczycieli. Pracownicy państwowi, w liczbie 3,5 miliona nie mogą wyjeżdżać za granicę. Zadarł z Amerykanami blokując na półtorej doby użytkowaną przez nich bazę Incirlik, w której znajduje się broń termonuklearna.

Jak można powiązać te wszystkie wydarzenia? Tureccy wojskowi oraz emigracja snują plany pozbycia się Erdogana. W marcu – kwietniu Erdogan dowiaduje się o tym, że USA i Zachód je popierają. Nie jest wykluczone, iż Erdogan otrzymuje “cynk” o spisku od Rosjan. Nie wierząc Zachodowi i bojąc się o własną skórę – odwraca sojusze i stara się zaprzyjaźnić z Putinem, sporzadzając jednocześnie listy potencjalnych wrogów. Dowiadują się o tym spiskowcy i przyspieszają wybuch puczu. W efekcie kończy się on klapą. To oczywiście tylko hipotezy. Nie ulega jednak wątpliwości, że na Zachodzie istnieją potężne siły, dla których nie do przyjęcia jest umiarkowany islamski rząd w którymś z państw Bliskiego Wschodu.

W latach 1960-2000 w Turcji były cztery wojskowe zamachy stanu obalające demokratycznie wybrane rządy. W Algierii na początku lat 90-tych umiarkowani islamisci wygrali wybory. Nastąpił wojskowy zamach stanu i kilkunastoletnia wojna domowa.. W roku 2013 generał SIsi obalił prezydenta Mursi’ego i zaprpwadził brutalną dyktaturę, przy aprobacie Zachodu. Doprawdy – trudno się dziwic Erdoganowi [jego też chciano obalic w 2013 roku].

O autorze: elig