Patrzeć sercem_Wtorek 11 października 2016 r.

Cytat dnia

Prawo jest potrzebne zanim człowiek nauczy się kochać.

Mieczysław Łusiak SJ

______________________________________________________________________________________________________________

Słowo Boże

Łk 11, 37-41

Nie ma nic ważniejszego niż spotkanie z Jezusem. Można jednak domu przebywać w towarzystwie Boga nie po to, żeby cieszyć się Jego obecnością, ale zachwycać się własną nieskazitelnością.

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Łukasza
Łk 11,37-41
Pewien faryzeusz zaprosił Jezusa do siebie na obiad. Poszedł więc i zajął miejsce za stołem. Lecz faryzeusz, widząc to, wyraził zdziwienie, że nie obmył wpierw rąk przed posiłkiem. Na to rzeki Pan do niego: «Właśnie wy, faryzeusze, dbacie o czystość zewnętrznej strony kielicha i misy, a wasze wnętrze pełne jest zdzierstwa i niegodziwości. Nierozumni! Czyż Stwórca zewnętrznej strony nie uczynił także wnętrza? Raczej dajcie to, co jest wewnątrz, na jałmużnę, a zaraz wszystko będzie dla was czyste».

Faryzeusz, który zaprosił Jezusa do swojego domu, dbał o drobiazgowe przestrzeganie przepisów prawa, formalną stronę religii. Oczekiwał, żeby Jezus potwierdził słuszność takiej pobożności. Okazuje się jednak, że dla Jezusa to wcale nie jest najistotniejsze.

Jezus jest wolny, nie jest skrępowany rytuałem zewnętrznej religijności. Sięga głębiej, do pierwotnego znaczenia tych gestów. Być czystym, to znaczy być w pełni otwartym na Boga, służyć Mu całym sercem, a więc unikać wszystkiego, co mogłoby od Niego oddzielić.

Jeżeli sercu brakuje otwartości i życzliwości dla innych, dobra i radości, to nie pomoże zachowywanie zewnętrznych nakazów formalnej pobożności. Jaka jest twoja religijność? Czy jesteś gotowy na spotkanie z żywym Bogiem?

Najważniejszym przykazaniem jest przykazanie miłości. Jednym ze sposobów jej wyrażania jest dostrzeganie potrzeb innych ludzi i zaradzanie im, przez dzielenie się tym, co mamy. Kiedy to będzie na pierwszym miejscu, również zewnętrzne gesty nabiorą właściwego znaczenia.

Biblos
To co jest wewnętrzne oznacza w Nowym Testamencie serce, duszę, czyli ośrodek i źródło całego życia wewnętrznego: myślenia, uczuć i chcenia. Uczeń Jezusa niesie pomoc ludziom znajdującym się w potrzebie. Dla ucznia Jezusa ważniejsze od przestrzegania ludzkich tradycji jest kierowanie się w życiu wiarą i miłością.
Czy faryzeusz goszczący Jezusa stanie się Jego uczniem?

Liturgia słowa na dziś

PIERWSZE CZYTANIE  (Ga 5,1-6)

Obrzezanie nie ma znaczenia, tylko wiara, która działa z miłości

Czytanie z Listu świętego Pawła Apostoła do Galatów.

Bracia:
Ku wolności wyswobodził nas Chrystus. A zatem trwajcie w niej i nie poddawajcie się na nowo pod jarzmo niewoli. Oto ja, Paweł, mówię wam: Jeżeli poddacie się obrzezaniu, Chrystus wam się na nic nie przyda. I raz jeszcze oświadczam każdemu człowiekowi, który poddaje się obrzezaniu: jest on zobowiązany zachować wszystkie przepisy Prawa. Zerwaliście więzy z Chrystusem; wszyscy, którzy szukacie usprawiedliwienia w Prawie, wypadliście z łaski.
My zaś z pomocą Ducha na zasadzie wiary wyczekujemy spodziewanej sprawiedliwości. Albowiem w Chrystusie Jezusie ani obrzezanie, ani jego brak nie mają żadnego znaczenia, tylko wiara, która działa przez miłość.
Oto słowo Boże.


PSALM RESPONSORYJNY  (Ps 119,41.43.44-45.47-48)

Refren: Niech Twoja łaska zstąpi na mnie, Panie.

Panie, niech zstąpi na mnie Twoja łaska, *
Twoje zbawienie według Twej obietnicy.
Nie odbieraj moim ustom słowa prawdy, *
bo ufam Twoim wyrokom.

A Prawa Twego zawsze strzec będę *
po wieki wieków.
I będę kroczył szeroką drogą, *
bo szukam Twoich przykazań.

I będę się weselił z Twoich przykazań, *
które umiłowałem.
Moje ręce wznoszę ku Twym przykazaniom, które miłuję, *
i rozważam Twoje ustawy.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (Hbr 4,12)

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.

Żywe jest słowo Boże i skuteczne,
zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.

Aklamacja: Alleluja, alleluja, alleluja.


EWANGELIA  (Łk 11,37-41)

Czystość wewnętrzna

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza.

Pewien faryzeusz zaprosił Jezusa do siebie na obiad. Poszedł więc i zajął miejsce za stołem. Lecz faryzeusz, widząc to, wyraził zdziwienie, że nie obmył wpierw rąk przed posiłkiem.
Na to rzekł Pan do niego: „Właśnie wy, faryzeusze, dbacie o czystość zewnętrznej strony kielicha i misy, a wasze wnętrze pełne jest zdzierstwa i niegodziwości. Nierozumni! Czyż Stwórca zewnętrznej strony nie uczynił także wnętrza? Raczej dajcie to, co jest wewnątrz, na jałmużnę, a zaraz wszystko będzie dla was czyste”.
Oto słowo Pańskie.

 

KOMENTARZ

Czystość serca

Ponownie Jezus przyjmuje gościnę u człowieka i znów człowiek nie umie należycie z niej skorzystać. Tym razem poszło o nieumycie rąk przed posiłkiem. Faryzeusz, który zaprosił Jezusa, wyraził swoje zdziwienie. Tymczasem ten wymagany savoir vivre spotkał się nie tylko ze słowami krytyki, ale wręcz z bardzo negatywną oceną. Czystość, której oczekuje od nas Jezus, nie wyraża się jedynie w umytych rękach czy naczyniach. Jest to ważne, ale o wiele ważniejsza jest czystość naszego serca. Czyste ręce są zwyczajną obłudą, gdy ono jest brudne. Nie może być przecież sprzeczności pomiędzy zewnętrznym zachowaniem a wewnętrzną intencją. Nasze czyste wnętrze gwarantuje autentyczną i szczerą czystość i szlachetność tego, co jest na zewnątrz.

Chryste, w ostrych słowach przypominasz mi, że umyte ręce zamiast oczyszczonego serca są jedynie obłudą. Oczyszczam się z niej przez jałmużnę, która skutecznie uwalnia od grzechów.

 

Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2016” ks. Mariusz Szmajdziński-Edycja Świętego Pawła

______________________________________________________________________________________________________________

Grafika w ikonie wpisu/Deon/shutterstock.com

 

O autorze: Słowo Boże na dziś

Brak komentarzy

Skomentuj notkę, rozpoczynając dyskusję...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*