Inne obowiązki Pani Premier

W Łagiewnikach w uroczystym Jubileuszowym Akcie Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana w naszej Ojczyźnie w dniu 19 listopada 2016 r.  zgodnie z planem miały brać udział najwyższe władze kościelne i państwowe. Wokół Sanktuarium zgromadziły się tłumy wiernych spragnionych królowania Jezusa Chrystusa, szacowane na około 100 tys. ludzi. Byłem jednym z nich. Już po rozpoczęciu uroczystości z głośników  padło potwierdzenie, że w uroczystościach uczestniczą władze państwowe – Pan Prezydent Andrzej Duda i Pani Premier Beata Szydło. W takim przekonaniu trwałem do samego końca. Po zakończeniu uroczystości i w drodze powrotnej z Łagiewnik rozmawialiśmy wspólnie ze znajomymi, że nie było widać Pani Premier Beaty Szydło, choć na telebimach pokazywano wielokrotnie Prezydenta, więc zaczęliśmy skłaniać się do tego, że była nieobecna. Następnego dnia zajrzałem do informacji prasowych na portalach i ze zdziwieniem stwierdziłem podawanie przez różne media sprzecznych informacji, przy czym większość podawała, że premier Beata Szydło była obecna.

PolskieRadio.plW uroczystościach biorą udział między innymi prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

DoRzeczy.plWe mszy świętej uczestniczyli prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

Wprost.plW uroczystości uczestniczył prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

Wp.plSą też prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło

RadioMaryja.plUczestniczył w niej prezydent Andrzej Duda, przedstawiciele rządu oraz polski Episkopat.

Na stronie internetowej Radia Maryja najpierw widniała informacja, że uczestniczył prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło, ale potem nie mogłem tego znaleźć i zamiast premier widnieją teraz “przedstawiciele rządu”. Z wiadomościami wyemitowanymi w TV TRWAM już takiego zabiegu nie da się zrobić. Informacja podana w TV TRWAM po zakończeniu uroczystości [1:00] brzmi: Na te wyjątkowe uroczystości przybyły tłumy wiernych z całej Polski. Do Łagiewnik przybyli także przedstawiciele najwyższych władz państwowych, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą i premier Beatą Szydło.

Podobne przekonanie do mojego o nieobecności Pani Premier wyrażało wiele osób w komentarzach na tych portalach. Cenna rzecz, że główna informacja  prasowa jest od razu dementowana przez obserwatorów i naocznych uczestników wydarzenia. Aby rozwiać do końca wątpliwości, postanowiłem zasięgnąć informacji u źródła.

W dniu 23 listopada do Sekretariatu Prezesa Rady Ministrów wysłałem prośbę o odpowiedź na następujące trzy pytania:

  • Czy Pani Premier była wtedy obecna w Łagiewnikach, czy jej nie było?
  • Jeśli Pani Premier była obecna na tych uroczystościach, gdzie się znajdowała, że nie została uchwycona w kadrze żadnej z kamer?
  • Jeśli Pani Premier nie było wtedy w Łagiewnikach, jakie ważne wydarzenie spowodowało jej nagłą nieobecność?

W dniu 5 grudnia otrzymałem uprzejmą odpowiedź. Jest ona zaopatrzona w dziwne klauzule, że tylko do wyłącznego użytku przez adresata itp., więc nie będę publikował całej, a jedynie podzielę się najważniejszą informacją, która rozwiewa ewentualne jeszcze wątpliwości.

„Ze względu na inne obowiązki, Pani Premier nie mogła uczestniczyć w uroczystościach w Sanktuarium w Łagiewnikach. Polskie władze były tam jednak reprezentowane na najwyższym szczeblu: Prezydenta RP oraz ministrów rządu Beaty Szydło.”

Akt Intronizacyjny, czyli przyjęcie Jezusa Chrystusa za Króla i Pana w naszej Ojczyźnie oraz poddanie naszego narodu i państwa pod Jego władzę i Prawo, jest wydarzeniem historycznym o randze porównywalnej z Chrztem Polski lub Ślubami króla Jana Kazimierza. Ks. prof. Tadeusz Guz powiedział, że to jeden z największych aktów, jakich nasz naród dokonywał w swojej historii.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zaplanowała wcześniej obecność Pani Premier na tych ważnych uroczystościach i potwierdziła oficjalnie jej obecność. Wszyscy do samego końca oczekiwali przybycia Pani Premier. W czasie trwania uroczystości wierni byli informowanie, że ona również bierze udział. Nawet po zakończeniu uroczystości większość przedstawicieli mediów była przekonana, że Pani Premier brała udział, bo takie błędne informacje pojawiły się w prasie i do dzisiaj są jeszcze opublikowane na większości portali. Jedynie zwykli ludzie, naoczni świadkowie szybko się zorientowali i pod artykułami w komentarzach piszą prawdę, że Pani Premier tam nie było.

Na pytanie „jakie ważne wydarzenie spowodowało jej nagłą nieobecność?” Kancelaria nie odpowiedziała. Udzieliła odpowiedzi wymijającej, ale mimo to cennej. Wiemy z niej, że Pani premier nie uległa jakiemuś wypadkowi, ani nie zachorowała nagle, lecz w sobotę 19 listopada spełniała jakieś inne jeszcze ważniejsze obowiązki. Jakie inne obowiązki Pani Premier mogą być ważniejsze niż reprezentowanie Rządu RP i udział w jednym z największych aktów polskiego narodu? Skąd i za czyją przyczyną te inne obowiązki Pani Premier musiała nagle spełnić? Tego jeszcze warto się dowiedzieć.

Z odpowiedzi udzielonej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów wynika jeszcze jedna ważna rzecz. Na uroczystościach w Sanktuarium w Łagiewnikach władze państwowe były reprezentowane na najwyższym szczeblu. W buty należy zatem schować wypowiedzi niektórych ministrów i pomniejszych komentatorów, że Prezydent Andrzej Duda i ministrowie rządu Beaty Szydło byli tam prywatnie. Reprezentowali najwyższe władze państwowe.

KRÓLUJ NAM CHRYSTE!

O autorze: Poruszyciel

Stworzony na podobieństwo. Rozum i Wiara. Prawda i Miłość. Wolność i Godność. Bóg, Honor, Ojczyzna! Sprawiedliwość.