Wrocław mniej „polski”, lecz bardziej „nowoczesny”?

Wiceprezydent Wrocławia

Pierwszym efektem podpisanego porozumienia pomiędzy prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem i przewodniczącym „Nowoczesnej” Ryszardem Petru, okazała się nominacja na stanowisku wiceprezydenta Wrocławia.

Nowa wiceprezydent, Magdalena Piasecka jest stypendystką Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität w Bonn oraz beneficjentką programu „The International Visitor Leadership Program” w Stanach Zjednoczonych. Piasecka ma zajmować się m.in. sprawami turystyki biznesowej. /Gazeta Wrocławska/

W dniu poprzedzającym nominację Ryszard Petru zadeklarował: “Zrobimy wszystko, żeby Wrocław nie był pisowski”.

Kilka dni temu Gazeta Wrocławska podała informację dotyczącą zapowiedzi złożenia przez  „Nowoczesną” w Sejmie projektu ustawy o Wrocławskim Związku Metropolitarnym. Metropolię tworzyłyby z Wrocławiem osiem ościennych powiatów. Na tej zmianie, związek mógłby zyskać ok. 190 mln zł rocznie.

W tym kontekście można wspomnieć, że według Grzegorza Brauna wzmacnianie autonomii wielkich miast ma na celu osłabienie ich związków z państwem narodowym i puszczeniem wyemancypowanych w ten sposób obszarów w obcą arendę.
______________________________________________________________________________________________________________

 

O autorze: Redakcja