Próżny trud polityków i propagandzistów

Dziś [26.02.2017] na Twitterze pojawił się niezwykle ciekawy wpis Marcina Palade “Ogromny wysiłek w ramach “ulicy i zagranicy” nie przyniósł od listopada 2015 żadnych efektów partiom opozycji KOD-owskiej. Żadnych.” {TUTAJ (link is external)}. Przedstawiono w nim graficznie zmiany słupków sondażowych partii politycznych, obecnych w parlamencie. Okazało się, że poparcie dla opozycji raczej spada, choć w niewielkim stopniu. W ogóle scena polityczna jest “zabetonowana” i w ciągu ostatnich 15 miesięcy mało się zmieniła.

Palade’a cieszą słabe wyniki opozycji, ale trzeba powiedzieć, że i PiS nie zyskuje. W listopadzie 2015 miał 39% poparcia, a obecnie 41%. i to mimo sukcesów gospodarczych, spadku bezrobocia i programów socjalnych . Wynika to z przyjętej przez OBIE strony wojny propagandowej taktyki polegającej na “waleniu w klatkę z małpami” [copyright – Ziemkiewicz]. Plują one na przeciwnika i starają się sprowokować go do gwałtownych i nieprzemyślanych reakcji. Ostatnimi tego przykładami były: ze strony opozycji wystawienie “Klątwy” w Teatrze Powszechnym oraz gadanina o “rzezi drzew”, a ze strony PiS – wrzutka Kaczyńskiego o “panach”.

Wydaje się jednak, iż opinia publiczna ma tę wojenkę w głębokim poważaniu. Nie wpływa ona na zmianę poglądów. Cały trud włożony w propagandowe boje idzie na marne.

O autorze: elig