Czy wierzysz w nieśmiertelność?

(J 8,51-59)

Na to rzekli do Niego Żydzi: Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś? Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, Ja jestem. Porwali więc kamienie, aby je rzucić na Niego.

Cytat dnia

 

Szczęście Bóg daje, a szatan łudzi.
Deotyma

Słowo Boże

Wielki Post, J 8, 51-59

► Posłuchaj!

W głębi duszy każdy człowiek boi się śmierci. Boi się bezsensu, czuje lęk wobec niepewności ostatniego momentu życia. Pragnie żyć wiecznie. Czy odnajdujesz ten lęk i to pragnienie w sobie?

Dzisiejsze Słowo pochodzi z Ewangelii wg Świętego Jana
J 8, 51-59
Jezus powiedział do Żydów: «Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeśli kto zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki». Rzekli do Niego Żydzi: «Teraz wiemy, że jesteś opętany. Abraham umarł i prorocy, a Ty mówisz: „Jeśli kto zachowa moją naukę, ten śmierci nie zazna na wieki”. Czy Ty jesteś większy od ojca naszego Abrahama, który przecież umarł? I prorocy pomarli. Kim Ty siebie czynisz?» Odpowiedział Jezus: «Jeżeli Ja sam siebie otaczam chwałą, chwała moja jest niczym. Ale jest Ojciec mój, który Mnie chwałą otacza, o którym wy mówicie: „Jest naszym Bogiem”, ale wy Go nie znacie. Ja Go jednak znam. Gdybym powiedział, że Go nie znam, byłbym podobnie jak wy kłamcą. Ale Ja Go znam i słowo Jego zachowuję. Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień, ujrzał go i ucieszył się». Na to rzekli do Niego Żydzi: «Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś?» Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Zanim Abraham stał się, Ja jestem». Porwali więc kamienie, aby je rzucić na Niego. Jezus jednak ukrył się i wyszedł ze świątyni.

Co to znaczy zachować naukę Jezusa?  Nauką Jezusa jest miłość. On cały jest Miłością Boga do człowieka. Zachować naukę Jezusa oznacza więc przyjąć i naśladować Jezusa, który jest Bożą Miłością. To przyjęcie uzdalnia, aby kochać wszystkich bez żadnych warunków. Kochać i nie zważać na rany. Kochać wszystkich bez różnicy i nie decydować o tym, kto jest godzien miłości, a kto nie.

Syn Boży wyraża Miłość Boga do człowieka poprzez swoje wcielenie, ukrzyżowanie i zmartwychwstanie. W ten sposób odpowiada na najgłębsze pragnienie każdego człowieka, który chce nadać sens swoim trudom, wysiłkom, a ostatecznie również swojemu istnieniu. Jak ty nadajesz sens temu, co robisz każdego dnia?

Jezus mówi, że ten, kto zachowa Jego naukę, nie zazna śmierci na wieki. „Miłość oznacza mówić osobie, którą się kocha – nie umrzesz”, powiedział francuski filozof Gabriel Marcel. Jezus zwraca się do ciebie każdego dnia, a szczególnie dzisiaj, i mówi: „Kocham cię. Chcę ci dać życie wieczne”. Wsłuchaj się w tę prawdę.

Mów do Jezusa: Panie, Ty do końca umiłowałeś wszystkich ludzi.  Daj mi udział w tej miłości. Pomóż budzić miłość w moich bliźnich. Daj nam posmakować życia wiecznego już teraz.

 

Liturgia Słowa na dziś

PIERWSZE CZYTANIE  (Rdz 17,3-9)
Przymierze Boga z Abrahamem/Czytanie z Księgi Rodzaju.

Abram padł na oblicze, a Bóg tak do niego mówił:
„Oto moje przymierze z tobą: staniesz się ojcem mnóstwa narodów. Nie będziesz więc odtąd nazywał się Abram, lecz imię twoje będzie Abraham, bo uczynię ciebie ojcem mnóstwa narodów. Sprawię, że będziesz niezmiernie płodny, tak że staniesz się ojcem narodów i pochodzić będą od ciebie królowie.
Przymierze moje, które zawieram pomiędzy tobą a Mną oraz twoim potomstwem, będzie trwało z pokolenia w pokolenie jako przymierze wieczne, abym był Bogiem twoim, a potem twego potomstwa. I oddaję tobie i twym przyszłym potomkom kraj, w którym przebywasz, cały kraj Kanaan, jako własność na wieki, i będę ich Bogiem”.
Potem Bóg rzekł do Abrahama: „Ty zaś, a po tobie twoje potomstwo przez wszystkie pokolenia, zachowujcie przymierze ze Mną”.

Oto słowo Boże.

PSALM RESPONSORYJNY  (Ps 105,4-5.6-7.8-9)

Refren: Pan Bóg pamięta o przymierzu swoim.

Rozważajcie o Panu i Jego potędze, *
zawsze szukajcie Jego oblicza.
Pamiętajcie o cudach, które On uczynił, *
o Jego znakach, o wyrokach ust Jego.

Potomkowie Abrahama, słudzy Jego, *
synowie Jakuba, Jego wybrańcy.
On, Pan, jest naszym Bogiem, *
Jego wyroki obejmują świat cały.

Na wieki On pamięta o swoim przymierzu, *
obietnicy danej tysiącu pokoleń,
o przymierzu, które zawarł z Abrahamem, *
przysiędze danej Izaakowi.

ŚPIEW PRZED EWANGELIĄ  (Ps 95,8ab)

Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.

Nie zatwardzajcie dzisiaj serc waszych,
lecz słuchajcie głosu Pańskiego.

Aklamacja: Chwała Tobie, Słowo Boże.

EWANGELIA  (J 8,51-59)

Abraham ujrzał mój dzień

Słowa Ewangelii według świętego Jana.

Jezus powiedział do Żydów: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeśli kto zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki”.
Rzekli do Niego Żydzi: „Teraz wiemy, że jesteś opętany. Abraham umarł i prorocy, a Ty mówisz: «Jeśli kto zachowa moją naukę, ten śmierci nie zazna na wieki». Czy Ty jesteś większy od ojca naszego Abrahama, który przecież umarł? I prorocy pomarli. Kim Ty siebie czynisz?”
Odpowiedział Jezus: „Jeżeli Ja sam siebie otaczam chwałą, chwała moja jest niczym. Ale jest Ojciec mój, który Mnie chwałą otacza, o którym wy mówicie: «Jest naszym Bogiem», ale wy Go nie znacie. Ja Go jednak znam. Gdybym powiedział, że Go nie znam, byłbym podobnie jak wy kłamcą. Ale Ja Go znam i słowo Jego zachowuję. Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień, ujrzał go i ucieszył się”.
Na to rzekli do Niego Żydzi: „Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś?”
Rzekł do nich Jezus: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Zanim Abraham stał się, Ja jestem”.
Porwali więc kamienie, aby je rzucić na Niego. Jezus jednak ukrył się i wyszedł ze świątyni.

Oto słowo Pańskie.

KOMENTARZ
Opętany Jezus
 
Teraz poznaliśmy, że jesteś opętany przez demona. To nie jedyny zresztą raz, kiedy takie oskarżenie skierowane zostaje w stronę Jezusa (por. Mt 12, 24; Mk 3, 22; Łk 11, 15). Czy rzeczywiście lata studiów świętych pism mogą być tak bezowocne? Czy pomimo zaangażowania religijnego (a może właśnie ze względu na nie) można dać sprowadzić się na manowce aż tak bardzo? Jak bardzo trzeba być zamkniętym w swojej ciasnej i ślepej religijności, aby mieszać Boga z demonem? Niestety ten fenomen nie jest obcy także i naszym czasom. Dajemy się zwieść i zatracamy zdolność właściwego widzenia i nazywania rzeczywistości. Nie tylko nie umiemy odkryć działania Boga w nas samych i w otaczającym świecie, ale często nawet walczymy z Nim przekonani, że czynimy to w służbie Jemu samemu.
 
Panie Boże, przebacz nam nasz religijny fanatyzm i zamknięcie na to, co prawdziwie od Ciebie pochodzi.
Rozważania zaczerpnięte z „Ewangelia 2017”
Autorzy: o. Daniel Stabryła OSB, o. Michał Legan OSPPE
Edycja Świętego Pawła

O autorze: Słowo Boże na dziś