Ja rzucam myśl, a wy ją łapcie – wystąpienie prezydenta Dudy

Prezydent Andrzej Duda przemawiał w dniu Święta 3 Maja:

” W 2018 roku Naród Polski powinien się wypowiedzieć co do kształtu ustrojowego państwa. Wierzę w to, że to jest przedsięwzięcie, które jesteśmy jako Naród przeprowadzić ponad podziałami. Chcę żeby w sprawie konstytucji odbyło się w naszym kraju, w 100 lecie odzyskania niepodległości, referendum ” {TUTAJ (link is external)}.

Propozycja ta zaskoczyła wszystkich. Totalna opozycja zareagowała na nią zwykłym dla siebie wyciem i pluciem. Zdumione było jednak Prawo i Sprawiedliwość. Niektórym jego zwolennikom pomysł prezydenta początkowo bardzo się spodobał. Blogerka Eska napisała {TUTAJ}:

“Pan prezydent Duda ogłosił dziś oficjalnie przystąpienie do przygotowań do referendum
w sprawie zmiany konstytucji.
I wszystkich zatkało!!! :))) (…) Brawo PAD! Tak trzymać i nie odpuszczać!”,

Jednak bloger UPARTY tak skomentował wpis Eski:

” inicjatywę uważam za w najlepszym wypadku głupią a tak na prawdę to myślę, że jest to sabotaż, zemsta za porażkę Pałacu w sprawie Misiewicza.
Problem w tym, że przez referendum nie można zmienić konstytucji. Konstytucję może zmienić tylko parlament.
Tak więc przez referendum Pan Prezydent skierował życie polityczne na manowce odciągając uwagę od na prawdę realnych, czyli możliwych do załatwienia spraw a tych jest dużo.
W programie wyborczym ani PiS ani Prezydenta zmiany konstytucji nie było.
Natomiast jeśli nawet dojdzie do referendum i zwolennicy nowej konstytucji je wygrają to i tak nie będzie to miało żadnego znaczenia i wtedy okaże się że PiS zajmuje sprawami pozornymi, ze jest nie poważny a jeśli przegrają będzie to porażka PiS`u.
Czyli jest to inicjatywa, która może być tylko przegrana. (…)”.

Bloger Matka Kurka też początkowo stwierdził:

“Debata konstytucyjna, zaproponowana przez prezydenta Dudę jest uruchomieniem koncepcji politycznej przygotowującej zwycięstwo w kolejnych wyborach.” {TUTAJ (link is external)}.

W dzisiejszej notce {TUTAJ (link is external)} był już jednak mniej optymistyczny opisując reakcje PiS na propozycję Dudy:

“W środę Prezydent Andrzej Duda wbija naprawdę mocnego ćwieka w sam środek… pleców totalnej opozycji. Pomysł z referendum jest więcej niż dobry i mógł stać się tematem numer jeden na długie tygodnie, co pozwoliłoby pod osłoną przeforsować ustawę o KRS. Tymczasem, co się dzieje? Dobry pomysł wywołuje popłoch w szeregach opozycji, ale tylko przez moment, później zaczyna się panika w obozie PiS. Nikt nic nie wie, nikt z nikim niczego nie konsultował. Pal sześć, że PiS nie wiedział o pomyśle Prezydenta gorzej, że Marek Magierowski był równie zaskoczony, jak Ryszard Petru i mało ważne, że jego los był już wtedy przesądzony. Pierwsze zapytania o konkrety, jakie to referendum ma być, czego ma dotyczyć i posypały się chaotyczne odpowiedzi. Najpierw konsultacje społeczne, potem desperacki i chory pomysł zadawania kilkunastu pytań dotyczących konstytucji. Tak to wyglądało od strony Pałacu Prezydenckiego.
Jaka była odpowiedź PiS? Czegoś takiego jak odpowiedź PiS nie sposób wyłowić, były tylko i wyłącznie sprzeczne komunikaty. “.

Dzisiaj [5.05.2017] Prezydent Andrzej Duda udzielił wywiadu mediom i powiedział {TUTAJ (link is external)}:

“– Nie mam w tej chwili precyzyjnej koncepcji co do tego, kiedy chcę zamknąć listę pytań. Chciałbym, żeby to referendum odbyło się w 2018 roku, ponieważ dla mnie szczególny rok. Rok stulecia niepodległości – powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla RDC i 300polityka.pl. – Tak, można w zasadzie powiedzieć, że to pierwsze pytanie, czy powinna być nowa Konstytucja. natomiast generalnie chciałbym, żeby odbyło się referendum, w którym będzie dużo pytań. To nie na zasadzie jedno pytanie, dwa pytania. Może nie kilkadziesiąt, nie przesadzajmy, bo to w końcu nie ankieta, natomiast powiedzmy, że nawet kilkanaście pytań być może – mówił prezydent.
Andrzej Duda przyznał, że swojego planu dotyczącego referendum, nie konsultował z partią rządzącą. – Dzisiaj mamy 5 maja. Nie. Rozmawialiśmy 3 maja, bo tutaj było spotkanie w Pałacu, przyjęcie i rozmawiałem z premier, z marszałkami, ale o 3 maja, o radosnym wydarzeniu, nie o polityce – mówił.
Podkreślił, że “dużo przede wszystkim zależy od tego, co zrobi prezydent. Jeżeli prezydent wystąpi do Senatu z zarządzeniem przeprowadzenia referendum, to wtedy wiele będzie zależało od senatorów, którzy będą głosowali”.”.

Wygląda na to, że propozycja referendum nie była przemyślana. Coś jednak planowano już wcześniej w Pałacu Prezydenckim. Dziś dowiedzieliśmy się o dymisji rzecznika Prezydenta, Marka Magierowskiego i mianowaniu jego następcy, Krzysztofa Łapińskiego. Ten ostatni stwierdził na konferencji prasowej, że propozycję objęcia stanowiska rzecznika otrzymał kilka tygodni temu {TUTAJ (link is external)}.

O autorze: elig