Dwa szczyty w Warszawie: nieudaczników i prezydentów

W dniu 19 maja 2017 odbyły się w Warszawie dwa szczyty. Pierwszy z nich został niezwykle trafnie nazwany {TUTAJ (link is external)} przez Stanisława Janeckiego “szczytem nieudaczników”. Janecki napisał:

“19 maja 2017 r. w Warszawie doszło do wielkiego szczytu czworga wyjątkowych nieudaczników i nieszczęśników (Hanny Gronkiewicz Waltz, Fransa Timmermansa, Adama Michnika i Włodzimierza Cimoszewicza), którzy w przeszłości mieli złoty róg, ale zostało z niego nawet mniej niż to, co się znalazło w pieśni Chochoła na koniec „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.”.

Przypomniał katastrofalny wynik wyborczy partii Timmermansa, spadek poczytności gazety Michnika, aferę reprywatyzacyjną Hanny Gronkiewicz-Waltz, oraz jałowe labidzenie Cimoszewicza.

Zupełnie inny charakter miało spotkania Andrzeja Dudy z prezydentem Niemiec. W sprawozdaniu z niego {TUTAJ (link is external)} czytamy:

“Europa potrzebuje dzisiaj solidarności i dobrej współpracy” – mówił prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Niemiec. Frank-Walter Steinmeier podkreślił, że Polska jest potrzebna w przezwyciężeniu kryzysu europejskiego. “Polska to rdzeń Europy” – zaznaczył. Steinmeier wraz z małżonką Elke Buedenbender, złożył dziś pierwszą oficjalną wizytę w Polsce, po jego zaprzysiężeniu w marcu tego roku na urząd prezydenta Niemiec. Rozmowy z prezydentem Dudą w Warszawie dotyczyły relacji polsko-niemieckich, spraw europejskich, Brexitu, rozwiązania konfliktu na Ukrainie, mniejszości polskiej w Niemczech, oraz Trójkąta Weimarskiego.”.

Wyraźnie było widać, iż celem tego spotkania było wytworzenie jak najlepszego nastroju. Sprawy sporne, jak relokacja uchodźców i prawa Polaków w Niemczech – albo w ogóle nie były poruszane, albo odsunięto je na dalszy plan, kwitując ogólnikami.

Faktem jest to, że stosunki polsko-niemieckie są istotne i dobrze jest, iż spotkanie Duda-Steinmeier się odbyło i upłynęło w dobrej atmosferze. W dyplomacji – to ważne.

______________________________________________________________________________________________________________

Fot. prezydent Andrzej Duda i prezydent Frank-Walther Steinmeier / Polska Agencja Prasowa / Jacek Turczyk

O autorze: elig