Trybunał Sprawiedliwości UE w obronie… korników

Dziś [1.08.2017] pierwsza informacja w portalu Wp.pl brzmiała: “Szyszko kontra Trybunał Sprawiedliwości UE. Safjan wyjaśnia: sytuacja bez precedensu, Polska naruszyła traktat” {TUTAJ (link is external)}. Dowiedzieliśmy się, że:

“Mimo, że decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE dot. wstrzymania cięć w Puszczy Białowieskiej jest postanowieniem tymczasowym, to powinna być ona natychmiast wykonana – wskazał sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE prof. Marek Safjan. Dodał, że pierwszy raz w historii orzecznictwa europejskiego państwo nie wykonuje postanowień Trybunału.”.

Problem polega na tym, że w sporze między leśnikami, a kornikami zżerającymi Puszczę Białowieską Trybunał Sprawiedliwości UE stanął zdecydowanie po stronie korników. Całą aferę zaś zawdzięczamy ekologom z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot. Na stronie internetowej Gosc.pl {TUTAJ (link is external)} znajdujemy wiadomość:

“W 2007 r. do wycięcia było 29 drzew z kornikiem drukarzem. Ekolodzy na lata zablokowali wycinkę – dziś martwe jest ponad 834 tys. świerków – ponad 8 proc. drzewostanu Puszczy.
Dokumenty przedstawiające historię dewastacji drzewostanu Puszczy Białowieskiej przedstawił Adam Hempel – były pracownik Lasów Państwowych. Historia, którą opowiadają, pokazuje, że za obecny stan Puszczy odpowiadają przede wszystkim ekolodzy z podlaskiego oddziału Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot.
Był 2007 r., gdy leśnicy dostrzegli 29 świerków zajętych przez dewastującego lasy kornika drukarza. Metoda postępowania w takich sytuacjach jest prosta – dokonuje się wycinki sanitarnej, by kornik nie zeżarł całych hektarów lasu. W tym przypadku jednak zajęte przez szkodnika drzewa rosły na terenie ścisłego rezerwatu, więc do wycinki potrzebna była zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody. Zgoda, która w takiej sytuacji wydawała się czymś oczywistym, została zablokowana przez pisma ekologów z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot, którzy postanowili wcielić się w rolę obrońców drzew i korników.
Udało im się zablokować sanitarne wycinki na lata. Kornik w międzyczasie żarł drzewa i rozprzestrzenił się po całej Puszczy. “.

Aby obecnie powstrzymać kornika – trzeba pilnie wyciąć ponad milion drzew. Jeśli to nie zostanie zrobione – znaczną część Puszczy Białowieskiej spotka ten sam los co Las Bawarski. W roku 1970 utworzono w jego części rezerwat przyrody. W 1995 pojawił się tam kornik drukarz. W imię ochrony przyrody postanowiono go nie zwalczać. Do roku 2005 korniki zeżarły cały park narodowy. Praktycznie wszystkie większe drzewa uschły. W Salonie24 trzy dni temu ukazała się notka AndrzejaR2 zatytułowana: “Osiągnięcia „obrońców przyrody i „ekologów” widać już z kosmosu” {TUTAJ (link is external)}. Są w niej zdjęcia satelitarne ukazujące zniszczone lasy. Film wideo poświęcony smutnemu losowi Lasu Bawarskiego jest {TUTAJ (link is external)}. Co ciekawe, obszar owego rezerwatu przyrody jest obecnie wyspą zniszczenia wśród relatywnie nietkniętych prywatnych lasów gospodarczych. W nich bowiem korniki zwalczano intensywnie.

Na szczęście dla Puszczy Białowieskiej minister Szyszko zapewnił dziś w Wiadomościach TVP, że wycinka sanitarna będzie tam kontynuowana mimo stanowiska Trybunału Sprawiedliwości UE. Życzę ministrowi powodzenia w jego pracy.

O autorze: elig