Przestańcie okłamywać Polaków! Realna siła nabywcza polskiego portfela to zaledwie 48% średniej europejskiej

Zlikwidowanie ubóstwa wśród najbiedniejszych polskich rodzin to bez wątpienia największe osiągnięcie socjalne rządu PiS. Nie zwalnia jednak nikogo z odpowiedzialności za rzetelny opis sytuacji w Polsce. Niestety, propaganda rządowa głosząc slogany o „bogacącej się Polsce” mija się z prawdą.

Najnowszy raport GfK Purchasing Power Europe 2017. pokazuje realną siłę nabywczą Europejczyków. Pozycja Polski nie zmieniła się w porównaniu z sytuacją z roku ubiegłego. Oznacza to w praktyce, że przeciętny Polak dysponuje 48 proc. średniej siły nabywczej mieszkańców Europy. Polska w klasyfikacji 42 państw zajmuje 29 miejsce – 14 miejsce od końca stawki,  którą zamykają: Białoruś, Mołdawia i Ukraina.

Rozporządzalny dochód netto – ilość pieniędzy jakie konsument może wydać przez cały rok na dowolne cele. /GfK Purchasing Power Europe 2017/

Na uwagę zasługuje wysoka pozycja Islandii. Warto w tym kontekście przypomnieć, że Islandia była jedynym krajem, który po sztucznie wywołanym kryzysie finansowym w 2008 roku postawił przed sądem banksterów.

_____________________________________________________________________________________________________________

źródło danych:gfk.com/pl/Ekspedyt.org/

 

O autorze: Redakcja