Fascynująca środa – 20.12.2017

Theresa May i Mateusz Morawiecki, fot. PAP/Rafał Guz/Salon24.pl

 

Ostatnio tak się składa, że tuż przed Świętami Bożego Narodzenia wydarzenia polityczne nagle przyspieszają. W zeszłym roku mieliśmy Ciamajdan, czyli próbę puczu, a w tym – decyzję Komisji Europejskiej o uruchomieniu artykułu 7 traktatu UE przeciw Polsce. Zapadła ona w środę 20.12.2017 i wprawiła w nieopisaną radość “totalną opozycję”. Przez cały dzień przechwalali się oni tym, ile szkody [w ich mniemaniu] zdołali wyrządzić Polsce.

Tym durniom nie przyszło nawet do głowy, że ugruntowali właśnie opinię o sobie jako o współczesnej Targowicy, oraz znacznie wzmocnili pozycję PiS. Warto przy okazji wspomnieć, iż w maju 2017 Parlament Europejski wystąpił do Rady Europy o uruchomienie tegoż art. 7 przeciw Węgrom {TUTAJ (link is external)}. Sprawa ugrzęzła i nikt już dziś o niej nie pamięta. Ciekawe, czy tak będzie także w kwestii Polski. Na razie KE wystosowała coś w rodzaju ultimatum z trzymiesięcznym terminem. Tak więc – do końca marca mamy z nimi spokój.

Reakcją na ten wyczyn KE było oświadczenie prezydenta Andrzeja Dudy wygłoszone w środę po południu.{TUTAJ (link is external)}. Zapowiedział on:

“To były prezydenckie projekty, złożyłem je w Sejmie 24 września, tak jak się zobowiązałem, kiedy zdecydowałem się nie podpisywać i zawetować poprzednie ustawy, z którymi nie zgadzałem się w istotnych punktach. Przygotowałem swoje prezydenckie projekty. Ustawy zostały uchwalone. Teraz podjąłem decyzję o podpisaniu obydwu tych ustaw – powiedział prezydent na specjalnej konferencji w Pałacu Prezydenckim.”.

Zastanawiam się tylko – dlaczego prezydent zapowiedział podpisanie tych ustaw, zamiast po prostu je podpisać. Czyżby w ostatniej chwili chciał jeszcze coś wytargować w zamian za swój podpis? Przypomnę jeszcze, że to właśnie reforma sądownictwa w Polsce miała być jakoby głównym powodem uruchomienia art. 7 przez KE. To było wczoraj. Dziś natomiast, we czwartek, 21 grudnia 2017, mamy wizytę w Polsce brytyjskiej premier Theresy May i konsultacje międzyrządowe polsko-brytyjskie. Właśnie teraz: “Polska i Wielka Brytania podpisały traktat obronny. Konsultacje Morawieckiego i May” {TUTAJ (link is external)}. Dzieje się.

_____________________________________________________________________________________________________________

 

Podaj dalej
0Shares

O autorze: elig