USA przeciw Polsce w sprawie przejęcia mienia bezspadkowego. Rząd milczy. Interpelacja posła Winnickiego

12 grudnia br. Senat USA  przyjął skandaliczną ustawę pozwalającą domagać się od Polski zwrotu tzw. heirless property (zwrot własności pozostawionej bez spadkobierców), stanowiącej obecnie prawną własność Polski. To pozaprawny wytrych, nie mający nic wspólnego z cywilizacją prawa, dający podstawę do roszczeń międzynarodowych organizacji żydowskich.

Dokument został przekazany do Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów. W przypadku zatwierdzenia powędruje na biurko prezydenta Trumpa, a po jego podpisaniu stanie się obowiązującym w USA prawem.

 

Interpelacja posła Winnickiego

 

Szanowny Panie Ministrze!

12.12.2017 r. Senat Stanów Zjednoczonych zaaprobował Act S.447, czyli Justice for Uncompensated Survivors Today (JUST) Act of 2017. Ustawa trafiła obecnie do Izby Reprezentantów. Po zatwierdzeniu przez amerykański parlament trafi do podpisu na biurko prezydenta i stanie się obowiązującym w USA prawem. W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy wspomniany dokument był analizowany przez MSZ? Jeśli nie to dlaczego i czy Pan Minister planuje podjęcie takich pilnych kroków?
  2. Czy pan Minister podziela opinię, że wspomniany akt może stanowić podstawę do wysuwania wielomiliardowych roszczeń majątkowych wobec państwa polskiego przez środowiska i organizacje żydowskie?
  3. Czy kwestia potencjalnych roszczeń majątkowych wobec państwa polskiego była przedmiotem rozmów między przedstawicielami Polski i innych państw, szczególnie USA, w ciągu ostatnich dwóch lat? Jeśli tak, to to czego dotyczyły te rozmowy?
  4. Czy którekolwiek państwo uzależniało swój stosunek do Polski oraz poparcie polityczne dla polityki polskiego rządu od zadośćuczynienia przez Rzeczpospolitą żydowskim roszczeniom majątkowym?
  5. Jakie działania podejmuje rząd RP, a w szczególności MSZ, by zapobiec niebezpieczeństwu związanemu z potencjalnymi roszczeniami majątkowymi wobec państwa polskiego?

Z poważaniem,
Robert Winnicki

______________________________________________________________________________________________________________

congress.gov

Podaj dalej
0Shares

O autorze: Redakcja