Prof. Diabelski pogratulował Irlandczykom wyników referendum

“To ważny dzień, nie tylko dla Irlandii, ale również dla całej zjednoczonej Europy, dzień w którym zwyciężyło pragnienie wolności. Za naszym postulatem opowiedziało się 66 proc. głosujących; przeciw było 33 proc” (głosowanie dotyczyło zniesienia zakazu aborcji).

Na pytanie dotyczące różnicy zdań pomiędzy nim a wysokim przedstawicielem Watykanu w tej sprawie, prof. Diabelski odpowiedział:

Istotnie, występują pewne różnice, ale najważniejsze, że toczy się dialog, który obejmuje cały szereg ważnych spraw. Jestem dobrej myśli. Budowa Kościoła otwartego, zakorzenionego w demokracji liberalnej to proces, który musi jeszcze trochę potrwać.

Dalsza część konferencji dotyczyła sytuacji  na „Bliskim Wschodzie” i antysemickich ataków na państwo Izrael.

Pojawił się również polski wątek. W reakcji na pytania dotyczące Polski prof. Diabelski łagodził antypisowskie nastroje dowodząc, że rządząca partia PiS wyraźnie spuściła z tonu, a wygłaszane deklaracje są tylko i wyłącznie próbą zachowania twarzy przed nacjonalistycznym, ksenofobicznym elektoratem.

Na dowód swojej tezy Diabelski przytoczył fakt rezygnacji przez PiS z wypowiedzenia konwencji genderowej (stambulskiej), rezygnację z dekomunizacji  – penalizacji marksizmu antykulturowego, milionowe dotacje dla ośrodków „antyfaszystowskiej propagandy”, powołanie zespołu ds. zwalczania faszyzmu, brak repolonizacji banków, utrzymanie dotychczasowych zapisów prawa aborcyjnego, nowelizację części zapisów dotyczących reformy sądownictwa.

Do pozytywów zaliczył również: otwarcie się czynników rządowych na imigrację żydowską i migrację zarobkową muzułmanów z Azji, a także utrzymanie stabilnego, lekko zmąconego przekazu medialnego.

W tej chwili kontrolujemy ośrodek prezydencki i praktycznie całą pisowską lewicę. Ze względu na skupienie uwagi katolickiego ciemnogrodu na szyldach dobrej zmiany, nie planujemy zmiany władzy w Polsce. Sytuacja jest oczywiście dynamiczna i może się zmienić, ale wówczas o ewentualnej zmianie dowiedzą się państwo z naszych mediów

– zakończył konferencję prof. Diabelski.

_____________________________________________________________________________________________________________

D.Z./ ekspedyt.org

 

O autorze: Redakcja