The Passport Index 2018

Wczoraj [13.09.2018] znalazłam w serwisie PAP {TUTAJ} następującą informację: “Węgierskie paszporty dołączają do najlepszych w Europie”. Dowiedziałam się, że:

“Węgry znalazły się na liście państw z najlepszymi paszportami w Europie z wynikiem 163 punktów w kategorii ruchu bezwizowego, wyprzedzając Cypr, Maltę i Bułgarię.
Okres od stycznia 2018 r. przyniósł bardzo optymistyczne zmiany dla węgierskiego paszportu – udało się bowiem znieść wizy w Angoli, Australii, Azerbejdżanie, Beninie, Etiopii, Lesotho, Myanmie, Rwandzie, Uzbekistanie i Wietnamie. Mając zapewniony ruch bezwizowy w 163 państwach, zgodnie z rankingiem The Passport Index, Węgry znalazły się na IV miejscu w notowaniach paszportów w towarzystwie Szwajcarii, Zjednoczonego Królestwa, Belgii i Austrii.
W rankingu The Passport Index, prowadzonym przez Arton Capital, kanadyjską firmę udzielającą doradztwa finansowego, monitorowana jest w czasie rzeczywistym skuteczność paszportów na świecie. (…)
Prowadzony przez firmę Arton Capital ranking The Passport Index to najbardziej miarodajny światowy ranking paszportów w czasie rzeczywistym. Korzystają z niego rządy państw na całym świecie w celu monitorowania i podnoszenia skuteczności swoich paszportów. The Passport Index to najbardziej uznane i zaufane źródło w tym zakresie – od czasu jego powstania odnotowało ponad 15 mln wejść. Stanowi ono również miejsce dla ludzi zainteresowanych fascynującym światem paszportów, dając im możliwość podziwiania różnych wzorów, porównywania paszportów, a nawet zyskania wiedzy, która pozwoli na osiągnięcie lepszego wyniku w kategorii swobody poruszania się po świecie.”.

Oczywiście zajrzałam natychmiast na stronę The Passport Index {TUTAJ}. Widnieją na niej wizerunki paszportów wszystkich państw na świecie uszeregowane alfabetycznie według nazw państw. Po kliknięciu w wizerunek danego paszportu otrzymujemy informacje o ilości krajów, do których można z nim wjechać bez wizy, oraz miejscach danego paszportu w globalnym oraz indywidualnym rankingu siły paszportu [im niższe miejsce, tym lepiej]. Dla Węgier wynoszą one odpowiednio 163, 4 i 22, a dla Polski – 160, 7 i 34. Dla Stanów Zjednoczonych to 165, 2 i 10, dla Niemiec 165, 2 i 2. a dla Rosji 118, 35 i 82 . Najlepszy jest jednak Singapur – 166, 1 i 1. Dla porównania Sierra Leone ma 63, 66 i 141. Ciekawe jest to, iż izraelski paszport jest słabszy od polskiego. Dla niego wskaźniki te wynoszą 146, 14 i 49. To wyjaśnia, czemu wielu obywateli Izraela stara się o polski paszport.

Warto jest zapoznać się z The Passport Index 2018. Siła paszportu danego państwa jest bowiem skorelowana z jego znaczeniem na arenie międzynarodowej. Nie zależy też ona od różnych gównoburz, np. tych w Brukseli.

O autorze: elig