Miasto pająków

Nie tylko w polityce bywają niespodzianki. W przyrodzie tez jest ich mnóstwo. W dniu 20.09.2019 przeczytałam w portalu O2.pl {TUTAJ} informację pióra Natalii Boguckiej “Gigantyczna pajęcza sieć na greckiej plaży. Ma 300 metrów”. Utworzyły ją miliony pająków z gatunku kwadratników [Tetragnatha] w greckiej miejscowości Etoliko.

“Te pająki nie są niebezpieczne dla ludzi i nie powodują zagrożenia dla rodzimej flory obszaru. Urządziły sobie tutaj imprezę, ale wkrótce zginą – powiedziała Newsit profesor biologii molekularnej i genetyki Maria Chatzaki.”.

Mogą się one okazać nawet pożyteczne, gdyż żywią się głównie komarami. Wiadomość o ich wyczynie zamieścił też portal RMF24. {TUTAJ}. Oba portale zamieściły liczne zdjęcia oraz nakręcony tydzień temu przez Giannisa Giannakopoulosa film wideo {TUTAJ}. Muszę powiedzieć, że bardzo mnie to zdumiało. Wszyscy słyszeli o owadach społecznych, takich jak mrówki, pszczoły, szerszenie, czy termity. Ale pająki? Mają one opinię zatwardziałych samotników. Jest ona jednak nie zawsze prawdziwa. W Wikipedii {TUTAJ} znalazłam informację:

“Theridion nigroannulatum – gatunek pająków z rodziny omatnikowatych.
Bardzo ważną cechą tego gatunku jest jego życie społeczne, co różni je od pozostałych gatunków pająków. Jest to jeden z 20 gatunków społecznych pająków. Odkryła go w Ekwadorze znana arachnolog Leticia Avilés z Uniwersytetu British Columbia w Kanadzie.
Pająki te żyją w stadach do kilku tysięcy osobników. Polują razem tkając nić na niższych warstwach liści i czekając na ofiarę. Gdy ta nadleci ukryte pająki atakują ją wstrzykując truciznę w jej ciało. Gdy ofiara jest zbyt duża, aby uniósł ją jeden osobnik pozostali, którzy razem polowali, pomagają mu nieść ofiarę do gniazda. Tam następuje podział ofiary pomiędzy rodziny zamieszkałe w gnieździe.
Ponadto gdy stado przekracza pewną ilość osobników następuje rozdział na mniejsze kolonie, które będą teraz żyły osobno. Nieznana jest przyczyna i warunki tego podziału. Zdumiewające są reprodukcyjne możliwości tego gatunku. Potrafią w ciągu kilku dni rozmnożyć się z kilkudziesięciu osobników do kilku tysięcy.
Wiadomo również, że osobniki rodzaju żeńskiego występują w dwóch rozmiarach. Czym jest to spowodowane i czemu służy jest jeszcze tajemnicą.”.

Wynika z niej jasno, że opisywane wyżej greckie pająki mają co najmniej 19 kuzynów, którzy także budują “miasta pająków”.

O autorze: elig