Święta w cieniu żałoby

Wigilia i Święta Bożego Narodzenia to najchętniej obchodzone i najradośniejsze święta w roku. Niestety, miesiąc grudzień już tak radosny nie jest. Pomijając nawet paskudną pogodę, obfituje on w ponure wydarzenia. Przypomnę tylko Grudzień 1970, czy stan wojenny 13 grudnia 1981 roku. Podobnie było i w obecnym 2018 roku. W czwartek, 20 grudnia doszło do wybuchu metanu pożaru w czeskiej kopalni w Stonawie, w której pracuje wielu Polaków. W katastrofie zginęło 12 polskich górników i jeden czeski. Dwóch polskich górników jest wciąż w szpitalu, w tym jeden w stanie bardzo ciężkim. Prezydent Andrzej Duda ogłosił w Polsce żałobę narodowa na dzisiaj – niedzielę 23 grudnia – dzień przed Wigilią. Oto jak wczoraj pisał o tym portal RMF24.pl {TUTAJ}:

“W niedzielę na terenie całego kraju obowiązuje jednodniowa żałoba narodowa. Zarządził ją prezydent Andrzej Duda w związku ze śmiercią 12 Polaków po wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie w Czechach. (…)
W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem; odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.
Mam nadzieję, że w całym kraju zostanie uczczona przynajmniej minutą ciszy pamięć naszych rodaków, którzy zginęli w kopalni w Karwinie – mówił w piątek prezydent. Jak zaznaczył, decyzję o tym, że niedziela zostanie ogłoszona dniem żałoby narodowej podjął po konsultacji z premierem Mateuszem Morawieckim.
Do zapalenia i wybuchu metanu w kopalni CSM doszło w czwartek o godz. 17.16. Górnicy znajdowali się 800 metrów pod ziemią. Zginęło 13 osób, w tym 12 Polaków i jeden Czech.”.

Mimo to, Święta są Świętami. Składam więc Czytelnikom, Komentatorom, Blogerom i Adminom najserdeczniejsze życzenie udanej Wigilii i szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia. Wszystkiego najlepszego!!!

Odezwę się po Świętach.

O autorze: elig