Bóg się rodzi…

Bóg się rodzi, moc truchleje,
Pan niebiosów obnażony;
Ogień krzepnie, blask ciemnieje,
Ma granice nieskończony.
Wzgardzony okryty chwałą,
Śmiertelny Król nad wiekami;

A Słowo Ciałem się stało
i mieszkało między nami

Niespodziewana ciąża. Maryi kontra „prawo wyboru”

PCh24.pl

Pozostając w temacie Zwiastowania – wydarzenia ściśle związanego z Bożym Narodzeniem – warto pochylić się nad sytuacją Najświętszej Maryi Panny. Patrząc wyłącznie z ziemskiej perspektywy nie sposób mówić o okolicznościach codziennych lub łatwych. Świadomość trudności miała sama Matka Boża, skoro zapytała anioła: Jakże się to stanie, skoro nie znam męża? (Łk 1, 34).

 

Maryja – godząc się na wypełnienie orędzia, na zostanie Matką Syna Bożego – wykazała się niezwykłą wiarą. A przecież matką została w sposób niezaplanowany, niespodziewany. Nie przeszkadzało jej to jednak we wzorowym wypełnieniu macierzyńskiego zadania.

 

Niestety, współczesny świat reaguje na niespodziewane pojawienie się dziecka zupełnie inaczej. Zamiast wzorować się na Maryi, która w doskonałej pokorze przyjęła Wolę Stwórcy, dziś bardzo częstą odpowiedzią jest aborcja.

 

Maryja pozostała wolna od zmazy grzechu pierworodnego – dlatego też Jej wybór był doskonale dobry. Niewątpliwie jednak Jej sytuacja – patrząc wyłącznie z ziemskiej perspektywy – była tak zawiła, że aż ciężko nam sobie to wyobrazić. Wszak mówimy o młodej kobiecie, która była już po ślubie ze św. Józefem, ale „nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego” (Mt 1, 18).

 

Zagwozdka. Święty Józef kontra mężczyzna XXI wieku

Trudne wyzwanie stanęło też przed świętym Józefem, którego również bezpośrednio dotyczy powyższy cytat z Ewangelii św. Mateusza. Dowiedział się bowiem, że jego nowo poślubiona żona jest w stanie błogosławionym, ale zaszła w ciąże „nim zamieszkali razem”. To sytuacja – po ludzku – nie do pozazdroszczenia. Jednak oblubieńcowi Maryi ukazał się we śnie anioł Pański, który wyjaśnił świętemu, że w jego Rodzinie dzieją się rzeczy wielkie, że właśnie realizuje się Boży Plan. Józef, jako mądry i pobożny człowiek wielkiej wiary, nie śmiał polemizować. Z wiarą przyjął Bożą wolę, chronił Syna i wychował Go najlepiej, jak tylko potrafił.

Fragment PCh24.pl/ link

Panie Jezu, pozwól nam znosić godnie trudy codziennego życia, obdarz nas łaską wiary, nadziei i miłości…

“Spędźmy te święta podobając się Bogu!”

_____________________________________________________________________________________________________________

Ekspedyt.org/dl

O autorze: Redakcja