Nieoczekiwane wydarzenie – aresztowanie Juliana Assange’a

Dziś [11.04.2010] dowiedzieliśmy się, że:

“Założyciel serwisu WikiLeaks Julian Assange, który od siedmiu lat przebywał w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, został w czwartek aresztowany. Jak poinformowano, powodem zatrzymania jest nie tylko zarzut zlekceważenia wezwania do stawienia się w sądzie, ale też amerykański wniosek o ekstradycję. Policjanci mogli zatrzymać Australijczyka dzięki temu, że władze Ekwadoru podjęły decyzję o wycofaniu udzielonego mu azylu politycznego i pozwoliły funkcjonariuszom na wejście na teren placówki dyplomatycznej. Opublikowane przez media zdjęcia pokazały jednak, że konieczne było wyprowadzenie mężczyzny z budynku siłą.

Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Sajid Javid potwierdził aresztowanie Assange’a, informując, że założyciel WikiLeaks „słusznie będzie teraz musiał stanąć przed wymiarem sprawiedliwości”. „Nikt nie jest ponad prawem” – zaznaczył w krótkim wpisie na Twitterze.” {TUTAJ}.

Prezydant Ekwadoru, Lenin Moreno, który podjął decyzje o cofnięciu Assange’mu azylu dyplomatycznego zapewnił na Twitterze, iż: “rezygnacja z przyznanego mężczyźnie statusu była „suwerenną decyzją” Ekwadoru, związaną z „konsekwentnym łamaniem (przez niego) międzynarodowych konwencji i protokołów dotyczących życia codziennego”. W opublikowanym wideo prezydent podkreślił, że Ekwador otrzymał gwarancje od brytyjskich władz, iż Assange nie zostanie wydany państwu, w którym obowiązuje kara śmierci. “. Niemniej władze USA natychmiast złożyły wniosek o ekstradycję.

Wielokrotnie pisałam na moim blogu o Assange’m i WikiLeaks. W czerwcu 2016 napisałam notkę “Julian Assange – pieprzony los “spalonego agenta”” {TUTAJ}, w której zacytowałam wypowiedź:

“Bardzo podobały nam się rewelacje WikiLeaks. Były zgodne ze sposobem, w jaki Russia Today zdawała relację z wiosny arabskiej i jak mówiła o dwulicowości zasad stosowanych przez USA i ich sprzymierzeńców – powiedział Peter Lavelle, dziennikarz RT i gospodarz programu Cross Talk. – Myślę, że rząd rosyjski będzie zadowolony z faktu, że Assange będzie pracował w Russia Today”.”.

W dniu 17 kwietnia 2012 zamierzenia te doszły do skutku i ukazał się pierwszy wywiad Assange’a z Hassanem Nasrallahem, przywódcą Hezbollahu w Libanie i Syrii”.

Po tej wypowiedzi Petera Lavelle’ a Julian Assange stał się oczywiście “spalonym agentem” Rosji. Jego los jest nie do pozazdroszczenia. Kreml pozostawił go “na lodzie” i praktycznie przebywa on w więzieniu, tyle że w ambasadzie Ekwadoru. Nieco więcej szczęścia miał inny współpracownik Moskwy, Edward Snowden.”.

Półtora roku później, w styczniu 2018, ukazał się mój tekst “Julian Assange – więzień ambasady Ekwadoru” {TUTAJ}, gdzie stwierdziłam m.in:

“A jaka jest jego obecna sytuacja? Przebywa wciąż w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, zajmując małe mieszkanie w jej budynku, mogąc wychodzić na balkon i oczywiście – przyjmować gości. Stara się kierować stamtąd swą organizacją WikiLeaks i urządza od czasu do czasu konferencje prasowe. Dokładny opis jego działalności można znaleźć w sierpniowym artykule Raffi Khadchadouriana w “The New Yorker”. Ten bardzo interesujący tekst jest niestety zbyt obszerny, by można go tu streścić. Dużą jego część zajmują rozważania na temat związku Assange’a z Rosjanami, a w szczególności jego występów w Russia Today – propagandowej tubie Kremla. (…) w maju 2017 szwedzka prokuratura umorzyła sprawę o gwałt wytoczoną Assange’mu i wycofała wniosek o jego ekstradycję. To właśnie ten wniosek był przyczyną umieszczenia Assange’a w areszcie domowym, z którego uciekł on i wystąpił o azyl w ambasadzie Ekwadoru w czerwcu 2012. Amerykanie wciąz oskarżają Assange’a o szpiegostwo na rzecz Rosji i dorzucają wciąż nowe zarzuty. Ciekawe jest to, że prezydent USA, Barack Obama w ostatnich dniach swego urzędowania ułaskawił sprawcę kradzieży danych z poczty dyplomatycznej USA w 2011 r. [był nim Bradley Manning, który później uznał się za kobietę i zmienił imię na Chelsea]. Julian Assange jest natomiast więźniem ambasady Ekwadoru, (….) Czy można uważać Assange’a za zwykłego rosyjskiego szpiega? Prawdę mówiąc – nie wiem. Jego działalność przysłużyła się Rosji. Być może – był on jednak tylko idealistycznym durniem, który został przez Rosjan wykorzystany, zużyty i wyrzucony.”.

WikiLeaks wciąż ujawniają nowe tajne dokumenty, ale nie wywołały one tak wiele hałasu jak wspomniana wyżej kradzież poczty dyplomatycznej. Szczegółowy opis działalności tej organizacji w latach 2010 – 2017 można znaleźć w angielskiej Wikipedii {TUTAJ}. Ciekawe, co takiego stało się w bieżącym roku, że Ekwador zadecydował się na pozbycie się Assange’a? Już od marca miał on zakaz korzystania z Internetu i przyjmowania gości.

O autorze: elig