Ekspert Warsaw Institute atakuje Bartosiaka za… powielanie kremlowskiej tezy

Do osobliwego zdarzenia doszło na Twitterze, gdzie Grzegorz Kuczyński ekspert polskiego think tanku zajmującego się umacnianiem partnerstwa transatlantyckiego, zaatakował Jacka Bartosiaka za powielanie kremlowskiej propagandy.

Powtarzanie kremlowskiej tezy. Pod takim hasłem właśnie Moskwa militaryzuje Kaliningrad, chce budować bazy na Białorusi. Zarzuca innym agresywne zamiary, żeby przygotowywać własną agresję

Tymczasem Jacek Bartosiak, ekspert ds. geopolityki przedstawia sposób myślenia najważniejszych graczy światowych oraz opisuje ich aktualne możliwości militarne oraz wachlarz scenariuszy wojennych i gospodarczych. Atakujący Bartosiaka Kuczyński zdaje się nie dostrzegać, że jest to opis rosyjskich lęków związanych z różnymi potencjalnymi scenariuszami.

Co się nie podoba Kuczyńskiemu? Bartosiak w wywiadzie dla Onet.pl

„Sposób rozumowania Rosjan wynika z ich fatalnego położenia geograficznego. Patrząc na historię tego kraju widzimy pewne niezmienne prawidłowości. Przede wszystkim Rosjanie mają ogromne poczucie braku bezpieczeństwa. Nie są w stanie być atrakcyjnym cywilizacyjnie centrum dla otaczających ich narodów – Białorusinów, Ukraińców, Tatarów czy ludów kaukaskich. Chcą więc zwiększyć swoje bezpieczeństwo poprzez absolutny brak bezpieczeństwa swoich sąsiadów. Poza tym nie mają dostępu do oceanu światowego i swobodnej wymiany handlowej, czyli tego co daje państwom prosperity. Bardzo ciężko jest tam prowadzić zrównoważoną politykę rolną. Okres wegetacji jest krótki. Centra rolne są daleko od skupisk miejskich. Ogromna przestrzeń jest problemem dla spójności państwa. Przy każdym kryzysie władzy pojawiają się tendencje do anarchii. Widzieliśmy to za naszego życia, za Jelcyna, a nawet za Putina. W związku z tym Rosjanie próbują destabilizować całe otoczenie, bo się go po prostu obawiają, zwłaszcza jak jest silne albo dąży do zewnętrznych mocarstw. Pamiętajmy, że z terenów Polski kilkakrotnie szły inwazje na Rosję i Rosjanie zwyczajnie boją się kolejnej (…) Jeśli Stany Zjednoczone i Europa uznają, że potrzebują Rosji, np. by przeciwstawić się Chinom, nasze interesy zostaną poświęcone – przewiduje Bartosiak”.

Z całego wywiadu Kuczyński zacytował tylko czołówkę Onetu: „Rosjanie boją się kolejnej inwazji z terenów Polski”.

 

O autorze: Redakcja