Żydzi dali 5,5 mln $ na nowe wejście do Muzeum Auschwitz-Birkenau

Fot. Marek Lach/auschwitz.org

Głównym darczyńcą jest Ronald S. Lauder, przewodniczący Światowego Kongresu Żydów, syjonistycznej organizacji popieranej przez Izrael. Lauder jest zwolennikiem ponownego masowego osiedlenia się Żydów w Polsce i „odrodzenia kultury żydowskiej”.

W ramach nowego Centrum Obsługi Odwiedzających powstanie m.in. nowe wejście do Muzeum, parking, kino, hostel. Porozumienie o wsparciu finansowym sygnował Piotr Cywiński.

Pół miliona dolarów przekazał Joel Citron, członek zarządu Auschwitz-Birkenau Memorial Foundation:

Czynimy to po to, by głośno i z honorem mówić o tych co odeszli i o tych, którzy ocaleli. Czynimy to po to, by mówić o tym jasno dzisiaj i w przyszłości. Czynimy to po to, by stanowczo przeciwstawić się antysemityzmowi i fanatyzmowi.

Donald Trump_ Ronald Lauder (AFP / DON Emmert)

Fundacja Ronalda S. Laudera prowadzi w Polsce działalność edukacyjną. W Warszawie funkcjonuje Przedszkole Społeczne Fundacji Laudera, Prywatna Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum Lauder-Morasha. Do jednej ze szkół uczęszczały dzieci premiera Morawieckiego. Funkcjonują także Centra Edukacyjne w  Krakowie, Wrocławiu oraz Biuro i Centrum Młodzieżowe w Gdańsku.

 

auschwitz.org/Ekspedyt.org

O autorze: Redakcja