Eksplozja geopolityki

Nastąpiła ona po tym jak prezydent USA, Donald Trump zerwał sojusz z Kurdami i oświadczył, że Ameryka będzie się angażować tylko w te konflikty, które przyniosą jej bezpośrednią korzyść. Wywołało to zrozumiałe zaniepokojenie wśród wszystkich sojuszników USA, także i w Polsce. Jacek Bartosiak, nasz spec od geopolityki, oświadczył m.in., iż:

“Decyzja geostrategiczna państwa polskiego, która niedawno zapadła po części jest wadliwa. Przeceniono siłę USA. Polacy nie rozumieją strategicznych przepływów, nie rozumieją o co chodzi z geopolityką, źle oceniają parametry siły. (…) W percepcji naszych polityków wiarygodność USA ma 100/100. Tymczasem należy ją testować, czego nie robimy. (…)

Podjęta została decyzja geostrategiczna. „Elity państwa polskiego” uznały, że Chiny już przegrały. Właśnie dlatego tak uznali, bo nie mają kontaktu z rzeczywistością. Tymczasem Chiny mogą wygrać i co my wtedy zrobimy? USA są w głębokim kryzysie. Powinniśmy zaangażować nasze środki analityczne, aby codziennie analizowały siłę, bo od tej siły zależy wiarygodność naszych gwarancji na wschodniej flance. Rośnie potencjał nowej Jałty. W USA są dwa stronnictwa. Jedne to stronnictwo mentalności supermocarstwowej, które nie rozumie, że skończył się czas wygrywania przeciwko Rosji, Chinom, Iranowi. Drugie stronnictwo razem z Trumpem chce porozumienia z Rosją.” [patrz {TUTAJ}].

Zupełnie inaczej patrzy na te sprawy Jerzy Targalski w swym Geopolitycznym Tyglu nr 124 [{TUTAJ} i {TUTAJ}]. Mówi on:

” Wszyscy sojusznicy Rosji, czyli Syria, Turcja, Iran i Izrael są między sobą skłóceni. Rosja będzie musiała ciągle interweniować i zawierać nietrwale kompromisy. Sytuacja, w której Rosja angażuje się na tym obszarze (…), jest korzystna, bo zmniejszy się możliwość działania Rosji na naszym terenie. Będzie miała mniej siły, by wtrącać się w sprawy Ukrainy, Białorusi czy Polski.

– Zdrada Kurdów została wykorzystana przez Rosję do podważenia sojuszu polsko-amerykańskiego, bo partia rosyjska podniosła argument, że skoro Amerykanie zdradzili Kurdów, to zdradzą też Polskę. W Polsce jednak interes USA nie są tymczasowy. Jest to interes zablokowania sojuszu niemiecko-rosyjsko-chińskiego. Żeby USA zdradziło Polskę musiałoby dojść do poważnych zmian w Rosji, ale teraz jest to niemożliwe. – podkreślał dr Targalski.”.

Mnie jednak najbardziej przemówił do przekonania wczorajszy [26.10.2019] wykład Marka Budzisza wygłoszony w Klubie Ronina {TUTAJ}. Dotyczył on geostrategicznych wyborów stojących przed Polska. Prelegent opierał się głównie na opublikowanym dwa tygodnie temu raporcie Jamestown Foundation pióra Richarda Hoopera. Autor pisał w nim o militarnych aspektach obrony państw bałtyckich przed agresją Rosji. Rola Polski jest tu kluczowa. Budzisz wspominał także o o niemiecko-amerykańskim raporcie, który zalecał utrzymanie status quo w Europie Środkowej. Wykład był dobrze przemyślany i bardzo ciekawy, ale najlepsza była dyskusja po nim. Gorąco zachęcam wszystkich do wysłuchania wystąpienia Marka Budzisza. Naprawdę warto!

O autorze: elig