Giovanni Gasparro – współczesne malarstwo sakralne. Wściekłość Żydów

Święty Józef Rzemieślnik

Św. Mikołaj policzkujący heretyka Ariusza na Soborze w Nicei”

Autor obrazów, Giovanni Gasparro urodził się w 1983 roku w Bari. Mieszka i pracuje w tym samym mieście w prowincji Adelfia. Ukończył konserwację i kulturę w Szkole Sztuk Pięknych im. José de Nittis w Bari w 2002 r. Kontynuował studia malarskie u prof. Giuseppe Modicy na Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie, którą ukończył z wyróżnieniem, uzyskując dyplom z Historii Sztuki.

 24 marca 2020 roku, Giovanni Gasparro opublikował na Facebook’u zdjęcie swojego najnowszego obrazu, noszącego tytuł: „Męczeństwo świętego Szymona z Trydentu (Simone Unverdorben) – rezultat żydowskiego mordu rytualnego”.

Fakt ten spowodował  reakcje antykatolickie w środowiskach żydowskich. W artykułach opublikowanych w żydowskich gazetach pojawiły się oskarżenia Gasparro o „antysemityzm”:

«Włoski artysta Giovanni Gasparro powtarza antysemickie oszczerstwa na temat krwawych rytuałów żydowskich przy pomocy sugestywnego wizerunku średniowiecznego dziecka ‚męczennika’»– pisze www.algemeiner.com.

W wszystkich artykułach, męczeństwo świętego Szymona określane jest jako„fake news”.

Zgodnie z opisem – Cytat – źródło – link:

Praca Gasparro wzbudziła wściekłość – między innymi – Shimona Samuels’a z Centrum Simona Wiesenthala, który bezzwłocznie napisał list do sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, monsignore Pietro Parolin’a, w którym można przeczytać:

„Sobór Watykański II postanowił zakazać kultu Szymona z Trydentu po to, by zwalczyć antysemityzm w Kościele. Także dokument Nostra Aetate zainaugurował długo oczekiwaną, zdrową relację między chrześcijaństwem a judaizmem […]

Praca Gasparro wydaje się być doceniana w Kościołach włoskich – choć obraz ten wyraźnie podżega do poszukiwania kozła ofiarnego w atmosferze nawracających fake news – podkopując w tym samym linię polityczną Watykanu, więc powinien zostać jednoznacznie potępiony”.

Amoris Laetitia

Strona autorska

O autorze: Redakcja