Ks. Isakowicz-Zaleski kieruje zawiadomienia do Państwowej Komisji ds. Pedofilii. „Jestem zaszokowany, ile lat można było tuszować takie historie”

https://nczas.com/2020/11/26/ks-isakowicz-zaleski-kieruje-zawiadomienia-do-panstwowej-komisji-ds-pedofilii-jestem-zaszokowany-ile-lat-mozna-bylo-tuszowac-takie-historie/

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski we wtorek skierował do Państwowej Komisji ds. Pedofilii zawiadomienie o zatajeniu przestępstwa. Sprawa dotyczy katowickiego arcybiskupa Wiktora Skworca. Duchowny oczekuje, że trafi ona do prokuratury.

Sprawa arcybiskupa katowickiego Wiktora Skworca to najpoważniejsza z tych, jakie do mnie trafiły – mówił w rozmowie z RMF FM ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Zawiadomienie złożone przez duchownego do Państwowej Komisji ds. Pedofilii dotyczy tuszowania przestępstwa molestowania i umożliwianie jego popełniania ks. Stanisławowi P. Duchowny posługiwał w Woli Radłowskiej pod Tarnowem.

Jak podkreślił ks. Isakowicz-Zaleski, w wyniku tych działań poszkodowanych zostało co najmniej kilkanaście osób.

Były biskup tarnowski a obecnie arcybiskup katowicki Wiktor Skworc wiedział od rodziców i nauczycieli, że tamtejszy proboszcz molestuje małych chłopców. On obiecał, że ten problem rozwiąże, ale tego księdza wysłał na Ukrainę, gdzie on dopuścił się następnych molestowań. Później wrócił do Polski i został skierowany do Krynicy-Zdroju, gdzie znowu uczył w szkole – relacjonował.

Duchowny wyraził także oczekiwanie, że komisja skieruje sprawę katowickiego arcybiskupa do prokuratury. Zapowiedział ponadto, że to tylko jedna ze spraw, jakie zamierza przekazać komisji.

Ks. Isakowicz-Zaleski mówił o trzech innych gotowych sprawach, związanych z przypadkami pedofilii i ich tuszowaniem przez duchownych, które chce przekazać. Jak mówił, napływają do niego już dziesiątki zgłoszeń.

Ja mogę co najwyżej posegregować je. Jedne wyślę bezpośrednio do komisji, wczoraj to zacząłem. Inne przekazuje władzom kościelnym, bo są to wewnętrzne kościelne sprawy, ale też widać, że jest blokada okropna – mówił.

Zdaniem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, komisja ds. pedofilii jest skażona „pierworodnym grzechem” upolitycznienia. Jednak innej drogi rozliczeń dzisiaj kapłan nie widzi.

Moja rola nie polega na tym, żebym był członkiem komisji, tylko żeby wskazywać, które to są przypadki. A są takie rzeczy, że jestem zaszokowany, ile lat można było tuszować takie historie – podkreślał.

Kolejne zgłoszenia mają trafić do komisji w najbliższych dniach.

Źródło: RMF FM

 

O autorze: JAM