Polacy bardziej boją się szczepionki niż wirusa

Wczoraj [21.12.2020] opublikowano wyniki sondażu pracowni Kantar {TUTAJ(link is external)}. Okazało się, że:

“W poniedziałek Kantar udostępnił raport “Stosunek Polaków do szczepień przeciw koronawirusowi”.
47 proc. ankietowanych skłania się do twierdzenia, że bardziej boją się powikłań po szczepieniu, podczas gdy 26 proc. Polaków bardziej obawia się samej choroby. 27 proc. badanych nie potrafiło określić, czy bardziej boją się choroby, czy też szczepienia.
Z badania wynika również, że zarażenia się koronawirusem częściej obawiają się m.in. kobiety, osoby najmłodsze (15-19 lat) oraz najstarsze (50 lat i więcej).
Ponad Połowa nie ufa rządzącym
W ankiecie zapytano Polaków również o zaufanie do rządu w kwestii zastosowania szczepionek przeciwko koronawirusowi. Niecała jedna trzecia Polaków (30 proc.) ufa polskiemu rządowi w tej kwestii. Jedynie 3 proc. badanych zdecydowanie ufa decyzjom rządu, natomiast 27 proc. jest skłonna im zaufać. Ponad połowa respondentów (55 proc.) nie aprobuje tego pomysłu i nie jest w stanie zaufać rządzącym. Z sondażu wynika, że co piąty Polak zdecydowanie nie ufa rządowi, natomiast jedna trzecia skłania się ku odpowiedzi negatywnej.
Największe zaufanie wobec decyzji rządu w kwestii szczepionek odnotowano wśród osób najstarszych, z wykształceniem podstawowym i zawodowym oraz wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Brak zaufania wyrażały przede wszystkim osoby do 50. roku życia, osoby z wykształceniem wyższym oraz wyborcy Koalicji Obywatelskiej i Ruchu Polska 2050.
O badaniu
Badanie wykonano w dniach 4-9 grudnia na reprezentatywnej próbie 1015 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).”.

Niewykluczone, że ci wątpiący mają rację. Przedwczoraj w Salonie24 ukazała się notka Emigranta19 “Pierwsze oficjalnie podane doświadczenia ze szczepieniami koronawirusa w Anglii.” {TUTAJ(link is external)}. Czytamy w niej:

“Jeszcze przedwczoraj dobre 100 000 ludzi w Anglii zostało zaszczepionych przeciwko CoVID-19. US-CDC opublikowało wczoraj pierwszą publikację na ten temat.
https://www.cdc.gov/vaccines/a…(link is external)
W ciągu czterech dni 3150 z zaszczepionych osób było niezdolnych do wykonywania codziennych czynności, niezdolnych do pracy i wymagało pomocy lekarskiej.”.

Raport CDC jest {TUTAJ(link is external)}. Wynika z niego, że ok. 3% osób, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki miało potem poważne problemy zdrowotne.

Wczoraj świat obiegła wieść o nowej mutacji wirusa wykrytej w Wielkiej Brytanii. Media pospieszyły z zapewnieniami, że szczepuonki będą skuteczne również w jej przypadku. Kłamały. Dopiero dziś przeczytaliśmy {TUTAJ(link is external)}:

“Pfizer i Moderna sprawdzą, czy produkowane przez nie szczepionki przeciw Covid-19 są skuteczne również w przypadku nowej mutacji koronawirusa odkrytej w Wielkiej Brytanii – poinformowała we wtorek stacja CNN.”.

Tak więc na razie nie wiemy, czy będą one skuteczne czy nie. Kłamliwa propaganda skutecznie zniechęca do szczepień.

ŻYCZENIA:

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim Czytelnikom, Komentatorom, Blogerom i Adminom życzę wszystkiego najlepszego. Oby pandemia nie popsuła Wam Świąt.

Odezwę się po Świętach.

O autorze: elig