Izraelski ekspert od szczepień będzie uczył polskich polityków, jak wyszczepić obywateli

Przewodniczący krajowej rady eksperckiej ds. COVID-19 przy premierze Izraela, prof. Ran Balicer, ma spotkać się z polskimi politykami w Senacie. Opowie im o izraelskim sukcesie akcji wyszczepiania obywateli. Spotkanie jest organizowane przez przedstawicieli Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej.

Z doniesień wp.pl wynika, że spotkanie polskich polityków z prof. Balicerem zaplanowano na wtorek w południe. Odbędzie się ono w formie zdalnej w sali posiedzeń Senatu. W spotkaniu ma uczestniczyć m.in. Chargé d’affaires Ambasady Izraela.

Prof. Balicer jest uznawany w Izraelu za autorytet w dziedzinie szczepień. Jest także współautorem powodzenia akcji masowego wyszczepiania obywateli. Teraz opowie o swoich doświadczeniach polskim politykom. Z ustaleń wp.pl wynika, że na spotkanie mają być zaproszeni m.in. pełnomocnik ds. szczepień w Polsce Michał Dworczyk. Udział w wydarzeniu miał potwierdzić także doradca premiera ds. mniemanej pandemii prof. Andrzej Horban.

Współorganizatorem spotkania z izraelskim naukowcem jest Senat. Wydarzenie to wspiera marszałek Tomasz Grodzki, wicemarszałek Senatu i członek polsko-izraelskiej grupy bilateralnej Michał Kamiński. Koordynatorem spotkania jest natomiast przewodniczący Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej Michał Szczerba.

Izraelski sukces szczepionkowy

W 9-milionowym Izraelu w ciągu trzech tygodni akcji szczepień podano preparat ponad 23 proc. populacji, w tym przeszło 72 proc. personelu medycznego oraz osób 60+. Z kolei w grupie 80+ wyszczepiono ponad 79 proc. osób. To najwyższy wskaźnik na świecie. Zgodnie z planem, do końca marca w Izraelu mają być zaszczepieni wszyscy obywatele powyżej 16 roku życia.

Prof. Ran Balicer jest uznawany za współautora sukcesu tego eksperymentu. Naukowiec jest także przewodniczącym krajowej rady eksperckiej ds. COVID-19 przy premierze Izraela oraz założycielem i szefem ds. Innowacji Instytutu Badawczego Clalit, prowadzącego akcję szczepień w Izraelu. Jest także profesorem na Wydziale Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Ben Guriona.

Prof. Balicera na spotkanie z polskimi politykami miał zaprosić Michał Szczerba. Jak utrzymywał w rozmowie z WP, inne europejskie kraje walczą o izraelskie doradztwo ws. wyszczepiania obywateli. O pomoc mieli prosić premier i prezydent Czech.

– Cieszę się, że będziemy mogli skorzystać z tych doświadczeń. Na nasze wtorkowe spotkanie zaprosiliśmy pełnomocnika rządu ds. szczepień Michała Dworczyka i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Będą szefowie sejmowej i senackiej komisji zdrowia. W prezydium grupy polsko-izraelskiej są przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych. To świetne miejsce ponadpartyjnej współpracy – twierdził Szczerba.

Źródło: wp.pl /nczas/

O autorze: JAM